Starší literatura

Text dotazu

Dobrý den. Píšu ročníkovou práci o literatuře staroslověnštinou na českém území v 11. st. Mohli byste doporučit mi nějakou odbornou literaturu na ten téma. Zvlášt' o sv. Prokopovi, Sázavském klášteru. A ještě k tomu nějakou literární, historickou a kulturní analýzu těch děl. Děkuji, Edo.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsme vybrali několik titulů vydaných v posledních letech. K problematice, na kterou se ptáte vyšla řada předválečných titulů, ale tyto knihy jsou v knihovnách zpravidla hůře půjčitelné. Proto jsme se omezili na novější publikace.

1/ KLEMEN, M.K.; SVOBODA, B. Jsem ražen z českého kovu. Vyšehrad, 2002.

2/ KADLEC. J.; SIOSTRZONEK, P. Sv. Prokop: český strážce odkazu cyrilometodějského. Benediktýnské arciopatství, 2000.

3/ SOMMER, P. Sv. Prokop: z počátků českého státu a církve. Vyšehrad, 2007.

4/ VEČERKA, R. Počátky slovanského spisovného jazyka. FF UK, 1999.

5/ VEČERKA, R. Staroslověnská etapa českého písemnictví. NLN, 2010.

6/ VAVŘÍNEK. V.; VAŠICA, J.  Literární památky epochy velkomoravské 863-885. Vyšehrad, 1996. (Vyšehrad, 2014; 3. opravené vydání)

7/ KRÁLÍK, O. Sázavské písemnictví XI. století. ČSAV, 1961.

Všechny tyto knihy jsou v katalogu Univerzity Karlovy a většinou jsou přístupné v centrální knihovně FF UK, Knihovně Jana Palacha.

Použité zdroje