starosta, rychtář

Text dotazu

Od které doby se používá ve věřejné správě název starosta obce a jestli byl předešlý název rychtář nebo jde o jinou funkci?

Odpověď

Dobrý den,

rychtáře lze opravdu označit za "starostu" tehdejších obcí, samozřejmě měl jiná práva a povinnosti vzhledem k době, ve které žil. Samotné slovo rychtář pochází z něm. Richter (soudce), richten (soudit, řídit). Rychtář zastupoval ve městě vrchnost (tj. zpočátku krále), které ručil za dodržování povinností a vybírání daní, řídil činnost městského soudu, zastupoval obce vůči okolí, atd. Rychtáři náležely podíly na pokutách a dalších poplatcích; rychta bývala osvobozena od placení dávek, často k ní patřila krčma, masné krámy nebo jiné výnosné živnosti.
V níže citovaných publikacích (viz. záznam 1) je uvedeno, že rychtář byl představitel (vykonavatel) královské nebo vrchnostenské moci v obci do roku 1848, dále viz. záznam 2, kde je zmínka, že "...trvale bylo rychtářství zrušeno zřízením obecním ze 17. bř. 1849."
V kronikách různých obcí-odkazy na jejich internetové stránky níže- je tento rok, či jemu blízké, opravdu často zmiňován v souvislosti s novým úřadem starosty.

Použitá literatura a další literatura v níž naleznete podrobnější informace o středověkých městech a jejich představitelích:
1) Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. -9 sv.
2) Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. Praha : J. Otto, 1888-1909. 28 sv.
3) HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0
4) PETRÁŇ, Josef a kol. Dějiny Československa : celost. vysokošk. učebnice pro studenty stud. oboru Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů na filozof. a pedagog. fak. [Díl] 1, Do roku 1648. Praha : SPN, 1990. 684 s. ISBN 80-04-21068-6
5) HORA-HOŘEJŠ, Petr. Toulky českou minulostí. Díl 2, [Od časů Přemysla Otakara I. do nástupu Habsburků (1197 - 1526)]. Praha : Baronet, 1995. 454 s. ISBN 80-85890-20-8

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rycht%C3%A1%C5%99
http://www.kronikar.estranky.cz/stranka/obecni-historie
http://www.loucka-obec.cz/zajimavosti.php