Staroslověnské rukopisy

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, v kterém klášteře byly nalezeny nejstaší staroslověnské knihy. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, jednou z nejstarších staroslověnských památek jsou tzv. Kyjevské listy, ty v roce 1874 nalezl v knihovně Duchovní akademie v Kyjevě I. I. Sreznevskij (sr. http://sk.wikipedia.org/wiki/Kyjevsk%C3%A9_listy). Do Kyjeva se pravděpodobně dostaly z kláštera svaté Kateřiny na hoře Sinaj, odkud je kolem roku 1870 přivezl archimandrita Antonin Kapustin, ten v té době vedl misi ruské ortodoxní církve v Jeruzalémě. (J. Schaeker: Die Kiever Blätter, Amsterdam: Rodopi 1987, s. 2-3).
V tomto klášteře byly nalezeny i jiné staroslověnské památky (např. Sinajský žaltář a Sinajské euchologium), v zografském klášteře na hoře Athos (Řecko) byl nalezen Zografský a Mariánský kodex.

Prameny:
J. Schaeker: Die Kiever Blätter, Amsterdam: Rodopi 1987.

Dějiny české literatury I, Starší česká literatura (red. Josef Hrabák). Praha: Nakladatelství ČSAV, 1959 (s.36).

Literární památky epochy velkomoravské 863-885 / [napsal a staroslověnské texty přeložil] Josef Vašica ; [k vydání připravila, poznámky a bibliografii doplnila Zoe Hauptová ; studii o Životech Konstantina a Metoděje napsal Vladimír Vavřínek]. -- Vyd. 2.. -- Praha : Vyšehrad ; Řím : Křesťanská akademie, 1996. -- 340 s., [16] s. faksimilií ; 22 cm