staročeská slova

Text dotazu

Dobrý den, váš zdroj se mi osvědčil atak se na Vás obracim znova. Nedávno jsem sem psala kvuli středověkym slovum na tábor a potřebovala bych zjistit další: truksas, item, harapanna, kozelec, loktuše, orator, tovaryš, parchant, ustrojit, berylum, česnekyr Děkuji předem

Odpověď

Dobrý den,

velmi užitečný zdroj, který se specializuje na slovní zásobu historické češtiny a je volně dostupný na internetu, se jmenuje Vokabulář webový (http://vokabular.ujc.cas.cz/ ). Zde jsme nalezli většinu Vámi uvedených výrazů:

* truksas m. jídlonoš; stolník (vysoký dvorský hodnostář, který měl dozor nad kuchyní a hospodářstvím)

* item adv. (lat.) rovněž, dále

* harapanna, -y, fem., nevěstka, WintObr. 2, 90 (XV a XVI stol.), z interj. hara a subst. panna;

— odtud harapanečnicě = správkyní domku nevěstčího t. 2, 87 (XV a XVI stol.).ьlę hædus. — Nikda s’ mi nedal kozlete Krist. 66b. — O uvaření kozlat Hug. 118. kozlec, -zelcě, masc., demin. z kozel, Böcklein, Bock; z kozьlьcь. — Když koza kozelce zučí Baw. 74; kozlec vece tamt. Vezmete kozlecz hædum Ol. Ex. 12, 5. já sem poslal kozlecz hædum t. Gen 38, 23, Lit tamt., Mus. tamt. Uvaři kozlecz coxit hædum Ol. Súdc. 6, 19. Učinímy tobě kozlecz hædum t. Súdc. 13, 15. Přinese kozelczye hædum t. Súdc. 15, 1. — Mnozí utiekáchu a co kozelci zmietajíce se po hlavě padáchu Let. 468, co kozlec, jako kozlec sě zmietati. Odtud kozlec nč. kozelec = kotrmelec, Burzelbaum: ti delfinové sú ryby morské a přemietají se, rovně jako by kozelcze přemietali přes hlavy Lobk. 24b; ktož ť chce pojednau přeskočiti, musí ť někdy kozelec převrci RešSir. 9a. — kozlecz haedus Vít. 94b, Prešp. 468, Rozk. 917, BohFl. 180, RVodň. 59c; kozlecz capricornus Boh. min. 22a; kozelcie hircos ŽKlem. Deut. 14; o dvú kozelcy Hug. 7.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.06.2008 06:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu