Staré noviny

Text dotazu

Dobrý den, měla bych zájem o kopie starších vytisků novin. Data 21.9.1979 (chomutovský deník či Praha), 17.3.1953 (Jirkovský deník či Praha)a 30.4.1959 (Praha), ale bohužel netuším, jak a nebo kde bych tyto kopie novin mohla najít ale vím, že ta možnost existuje. Můžete mi s tím prosím pomoct? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
regionální deníky nebyly před rokem 1989 tak běžné jako dnes. V Chomutově vycházel pouze měsíčník "Kultura a život Chomutovska", týdeník "Nástup" (orgán OV KSČ a ONV)a několik podnikových tiskovin (Ocelář, Ocelové trubky), v Praze roku 1959 jste si mohla přečíst "Novou Prahu" (čtrnáctideník), "Večerní Prahu" (deník) a "Přehled kulturních pořadů" (měsíčník), samostatné noviny pro Jirkov nevycházely.

Nejběžnější a nejrozšířenější byly celostátní deníky. Od začátku 50. let cca do první poloviny 90. let vycházely následující : Rudé právo, Lidová demokracie, Mladá fronta, Svobodné slovo, Práce, Zemědělské noviny.

Kopie ze všech výše uvedených periodik Vám můžeme zhotovit. Cena a zpracování je možné dle níže uvedených podmínek.

Uvedené regionální tiskoviny jsou v NK ČR dostupné v tištěné podobě. Cena jedné černobílé strany A3 je 13,-Kč, barevná kopie A3 = 19,- Kč. V případě, že by se jednalo o menší formát předlohy, je možné zhotovit i kopie ve formátu A4 (černobílá = 10,- Kč, barevná = 12,- Kč).  U periodik vydávaných ve větších formátech (A3 a větší) tisk na A4 v rámci zachování čitelnosti příliš nedoporučujeme.
Rudé právo je již v digitální podobě dostupné v systému Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/). Kopie ze systému Kramerius jsou zpoplatněny následovně: jedna černobílá strana A3 je účtována 4,-Kč, barevná 19,- Kč.
Lidová demokracie a Mladá fronta byly v Národní knihovně ČR převedeny na mikrofilm, u některých svazků je možné zapůjčit periodikum ve fyzické podobě. Případné kopie z těchto periodik by byly účtovány: kopie z mikrofilmu - 1 strana A3 = 9,50,- (pouze černobílá), přímo z dokumentu - 1 strana A3 černobílá = 13,-Kč, barevná = 19,- Kč.
Svazky Svobodného slova, Práce a Zemědělských novin jsou v Národní knihovně ČR značně poškozené. V případě zájmu o kopie z těchto periodik bychom Vám dostupnost konkrétního svazku dodatečně ověřili.
K ceně za kopie je účtován poplatek za přípravu předloh = 30,- Kč (za 1 - 11 citací paušálně), dále 3,- Kč za každou další citaci.

Hotové kopie je možné vyzvednout osobně v Referenčním centru NK ČR (po - so, 9.00 - 19.00) či nechat zaslat poštou. Při zasílání kopií je účtováno také balné (35,- Kč) a poštovné (dle ceníku České pošty s.p.).
V případě, že byste měla o některé z výše uvedených novin zájem, zašlete prosím závaznou objednávku na e-mailovou adresu: reference@nkp.cz, popřípadě můžete využít formulář: http://www.nkp.cz/forms/ref_dotaz.html.

V souladu s autorským zákonem č. 216/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 121/2000, o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským, jsou kopie zhotovené NK ČR určeny pouze ke vzdělávací, výzkumné a osobní potřebě objednavatele.