Stará stezka z Nymburka směrem na Jičín

Text dotazu

Dobrý den,našel jsem zmínku o stezce z Nymburka do Jičína. Měla vést směrem na Vestec podle potoka jménem Mrlina dál už jsem se nedostal nikde už se nic nepíše a v Knize Radovana Květa se oní taky nepíše ani žádný nákres v mapách. Přitom tam ta cesta prokazatelně byla. Prosím o jakékoliv informace nebo odkaz na knihu,mapu,atd.......

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ani nám, ani mnohým autorům, se nepodařilo nalézt v dosti početné literatuře názvy všech zakreslených dálkových stezek, a to i když existují linie nákresů v mapách, nebo naopak - existuje její popsání, ale v nákresech chybí. Mezi tyto se bohužel řadí i Vámi hledaná stezka.

Početná literatura se zaměřuje na stezky, které zajišťují dálkový obchod. Z vyjmenovaných to mohou být:

Nejrozmanitější a nejznámější byla Jantarová stezka, která představovala nejdůležitější tah Moravou. Dělila se na tři větve - první vybíhá na Hainburg, druhá vybíhala od Vídně a třetí od Kremže. Na ní navazují samostatné stezky: Jičínská, Opavická, Dyjskosvratecká, Olešská.

Druhá nejvýznamnější stezka na našem území je Česká stezka, která Srbskou stezkou pokračuje až do Drážďan.

Území, kde hledáte svou stezku, rýsují dvě stezky:

Polská stezka, která se odděluje od České stezky u Vltavy v Praze a míří podél Labe a Cidliny i Bystřice, dále opět podél Labe přes Náchod do Kladska.

Staroboleslavská, která vede přes Starou Boleslav, Mladou Boleslav až do Turnova. Na tuto stezku navazuje stezka Žitavská.

Odkazy:

http://www.historicke-cesty.cz/historicke-cesty/vyvoj-historickych-cest-v-ceskych-zemich/

http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwjGyO7mxcDPAhVmJMAKHY55BzAQFgg0MAM&url=http%3A%2F%2Fcasopis.vesmir.cz%2Ffiles%2Ffile%2Fname%2F2003_012%3Apdf&usg=AFQjCNGxCVyWtmc2CAhWkGLdCGK52MCAjA&bvm=bv.134495766,d.ZGg

https://www.vse.cz/vskp/id/10496

https://cs.wikipedia.org/wiki/Historick%C3%A9_cesty_v_%C4%8Desk%C3%BDch_zem%C3%ADch

Použité zdroje

HRAŠE, Jan Karel. Zemské stezky, strážnice a brány v Čechách. 2. vyd. Nové město nad Metují: J.K. Hraše, 1885. 183 s.

CHARVÁT, Petr. Dálkový obchod v raně středověké Evropě: (7.-10. století). Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, 1998. 110 s. ISBN 80-210-1985-9.

KVĚT, Radan. Duše krajiny: staré stezky v proměnách věků. Vyd. 1. Praha: Academia, 2003. 195 s. ISBN 80-200-1012-2.

KVĚT, Radan. Staré stezky v České republice. 2. vyd. Brno: Moravské zemské muzeum, 2002. 55 s. ISBN 80-7028-176-6.

KVĚT, Radan. Základy nauky o starých stezkách: (o stibologii). 2. vyd. Brno: Moravské zemské muzeum, 2002. 27 s. ISBN 80-7028-174-X.