Stanislava Stehnová

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se dozvědět něco bližšího o překladatelce Stanislavě Stehnové, která přeložila Barmské pohádky a pověsti. Na internetu pořád nemohu nic nalézt. Můžete uvést i její další překlady, popřípadě díla. Prosím o brzkou odpoveď.

Odpověď

Dobrý den, Stanislava Stehnová, autorka Barmských pohádek a pověstí, toto dílo zpracovala na základě barmských pramenů, nejedná se tedy o jejich překlad.
Další publikace Stanislavy Stehnové nese název Thajsko: království lotosového květu. Benešov: Start, 1996. 191 s. ISBN 80-902005-3-2. Obě publikace je možné vyhledat v elektronickém katalogu Národní knihovny - NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc).

V databázi Články v českých novinách, časopisech a sbornících - ANL
(http://sigma.nkp.cz/cze/anl) je možné nalézt také záznam článku s názvem Kwai, který vyšel v časopise Lidé a země (Kwai / Stanislava Stehnová. --  3 obr., 1 mapa. In: Lidé a země. -- ISSN 0024-2896. -- Roč. 42, č. 10 (199310), s. 627-629). Tato báze obsahuje pouze články od r. 1991, autorka zřejmě publikovala i další články před tímto rokem, avšak databáze je už neobsahuje.

O samotné autorce se nám mnoho informací nalézt nepodařilo, pouze stručný záznam z databáze autorit Národní knihovny (http://sigma.nkp.cz/cze/aut) a z obálky knihy Thajsko: království lotosového květu.

Báze autorit: Narozena 1929 v Mělníku. Učitelka, cestovatelka, autorka cestopisů

Obálka knihy: Stanislava Stehnová se narodila v Mělníku v roce 1929.
Vystudovala Pedagogickou fakultu UK v Praze. Pracovala jako učitelka a později jako korektorka v ČTK. Z pobytů v Barmě, na Novém Zélandu a v Thajsku napsala desítky článků do našich časopisů. Z posledního dlouhodobého pobytu v Thajském království shromáždila mnoho poznatků, které svými vzpomínkami překládá čtenářům. Autorka vypráví o životě v této tropické zemi. Seznámíte se s Bangkokem, "městem andělů", protkaným vodními kanály, vstoupíte do budhistických chrámů a uliček lásky, luxusních hotelů i tržišť a nahlédnete také do ubohých slumů. Po návštěvě legendárního mostu přes řeku Kwai a unikátních plovoucích trhů poznáte i největší krokodýlí farmu na světě. S autorkou se vydáte k horským kmenům na thajsko-barmskou hranici a do opiové oblasti Zlatého trojúhelníku. Navštívíte také jih země s mnoha ostrovy. Seznámíte se i s vyhlášenou thajskou kuchyní, tradičními svátky a zábavami, s uctíváním nejen krále, ale i bílých slonů a duchů, s kouzly šamanů, opičími chrámy a dalšími kuriozitami. Kniha doplněná fotografiemi  je první ucelenou publikací o Thajsku vydanou u nás v uplynulém čtvrtstoletí. Poskytuje aktuální pohled na život v této zemi a je doplněna i o užitečné informace pro návštěvníky Thajského království.

Více informací by Vám mohl snad poskytnout ještě Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR, http://www.ucl.cas.cz/ .