stanice Anděl

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaký je správný tvar v 6. pád. č. j. od stanice Anděl. Zda je to o Anděle či o Andělu. Nemyslím si, že by je správné skloňovat podle vzoru "pán" když mluvíme o stanici.

Odpověď

Dobrý den,

dotazy tohoto typu je lepší směrovat na Ústav pro jazyk český AV ČR. Doporučujeme Internetovou jazykovou příručku na stránkách Jazykové poradny http://prirucka.ujc.cas.cz/, kde najdete odpovědi na většinu gramatických jevů.

Neživotná podstatná jména

Jména na -l

U některých jmen s tvarotvorným základem na -l se kromě pravidelného skloňování podle měkkého vzoru "stroj" objevuje zároveň i skloňování podle vzoru tvrdého "hrad". Paradigma těchto jmen má dva samostatné tvarové soubory skloňování tvrdého i měkkého.

Jde o podstatná jména na -el: burel, hnědel, krevel, kužel, námel, plevel, chmel, tmel, zádrhel;  jména s vkladným -e-: cumel, chrchel, kotel, sopel, uhel; a dále koukol, apríl, artikul, rubl, úběl.

Obě podoby se neuplatňují u všech jmen a ve všech pádech vždy rovnoměrně vedle sebe, např. se užívá jen na chmelu, ale v kotli.

Podle PMČ je dnes skutečně kolísajících pouze několik: kotel, plevel, kužel, chrchel. Projevuje se totiž silná tendence příklonu jmen tohoto typu ke tvrdému skloňování, zvláště ve 3. a 6. p. j. č. (plevelu, kuželu) a v 6. p. č. mn. (o plevelech, kuželech, v kotlech).

O 6. p. mn. čísla u neživotných jmen na -l, -s, -z viz heslo Skloňování mužských jmen - 6. p. mn. č.

Pozn.: V uživatelské praxi se lze setkat s příklonem k tvrdému skloňování i u dalších slov, např. šťavel - šťavelu, jitrocel - jitrocelu, jetel - jetelu, šindel - šindelu, obratel - po obratlu, náležité skloňování je však jen podle měkkého vzoru.

anděl

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

anděl

andělé

2. pád

anděla

andělů

3. pád

andělovi, andělu

andělům

4. pád

anděla

anděly

5. pád

anděli

andělé

6. pád

andělovi, andělu

andělech

7. pád

andělem

anděly