Standardy, katalogizace

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik otázek.
1. Proč přecházejí současné české knihovny z formátu UNIMARC na formát MARC21?
2. Jaké jsou výhody počítačového zpracování dat oproti klasickému s použitím standardů?

Odpověď

1., k otázce přechodu knihoven z katalogizačního formátu UNIMARC na MARC21 vyšlo několik odborných článků.
Např.
http://full.nkp.cz/nkkr/Nkkr0202/0202134.html

http://www.ikaros.cz/node/1761

Lichtenbergová, Edita. MARC21 klepe na dveře. Čtenář. roč. 54, č. 10 (2002), s. 274-276. ISSN 0011-2321.

Hercová, Ludmila. Formáty MARC21 a UNIMARC. Lékařská knihovna. roč. 9, č. 1 (2004), s. 5-10. ISSN 1211-3255.

Lichtenbergová, Edita. MARC21 v české katalogizační politice. Národní knihovna. roč. 13, č. 2 (2002), s. 134-135. ISSN 0862-7487.

Zde se o rozdílech mezi MARC21 a UNIMARCem dozvíte vše podstatné.

2., Využití výpočetní techniky přineslo řadu možností i do katalogizace a zpracování dat v knihovnictví. Data jsou dostupnější, jak ostatním knihovnám, tak uživatelům. Počítače napomohly k odstranění manuální duplicitní práce a zrychlily procesy v knihovnách. Přinesly možnost snadnějšího, víceúčelového vyhledávání, rezervace či objednání dokumentů a jiné služby ( ověření citace, přehledu literatury k danému tématu apod.). Přispěly také k zrychlení výpůjční služby apod.

S tématem souvisí články:
Např.:
Od katalogizačních lístků k elektronickému zpracování dat. Novinky knihovnické literatury. č. 1 (1992), s. 27-29. ISSN 0139-5459 Naumann, Michael. Knihovny ve věku digitalizace informací. Evropská knihovnická legislativa. Praha : Národní knihovna ČR, 2001. ISBN 80-7050-372-6

Další příspěvky k daným tématům naleznete v Katalogu knihovnické literatury (KKL):
http://sigma.nkp.cz/F/SQPLV2JKE7K87H9AYBYKEU17KQTMCSSYF5CQ7SANHGEJKCUTIP-02886?func=file&file_name=find-a&local_base=KKL Popřípadě se můžete obrátit s dotazy přímo na toto oddělení ( http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm ).