standard, manuál

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych si s Vaší pomocí upřesnila
význam pojmů STANDARD a MANUÁL - myšleno jako předpis v podniku. Jaký je
mezi těmito pojmy v praxi rozdíl? Co by tedy mělo být obsahem standardu a co
manuálu?
Velmi děkuji a přeji hezký den!

Odpověď

Dobrý den,

podle Slovníku cizích slov, http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/uzivatel , znamená :

- standard = měřítko, norma, kritérium, obecně uznávaný vzor

- standardizace, standardisace = jednotná úprava, normování

- standardní = ustálený, obvyklý, běžný, normální

- manuál = 1. příruční zápisní kniha, manuálník; 2. ruční klávesnice varhan nebo harmonia; 3. návod k použití.

Stejné termíny uvádí Slovník českých synonym (K.Pala, J.Všianský, Praha : Nakladatelství LN,1994).

Ve Slovníku jazyka českého (Fr. Trávníček,Praha : Slovanské nakladatelství, 1952)je navíc uváděn u standardu termín "základní pravidlo".