Stalking

Text dotazu

Přesná formulace dotazu:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na literaturu, která by se vztahovala k problematice nebezpečného pronásledování (stalkingu), cyberstalkingu, narcistické poruchy osobnosti a obětí trestných činů.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

knih k Vašim tématům je poměrně velké množství. Doporučujeme Vám vyhledat tituly v katalozích, které jsou volně dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F, zde především Souborný katalog ČR (báze SKC, vyhledá knihy z většiny českých knihoven), katalog Národní knihovny ČR (báze NKC), Česká národní bibliografie (báze ČNB), článková báze ANL (výběrové články z českých periodik od r. 1991).

Pro ukázku Vám uvádíme některé z vyhledaných knih ze Souborného katalogu ČR, pro vyhledání jsme využili klíčová slova stalking, cyberstalking, narcismus, apod. Při vyhledávání můžete využít zástupný znak *, který umožňuje pravostranné rozšíření slov, tzn. při zadání narcis* bude vyhledáno narcismus, narcistický, atd. U záznamů v Souborném katalogu zároveň uvidíte, která knihovna vyhledaný titul vlastní.

* Boon, Julian., ed. a Sheridan, Lorraine., ed. Stalking and psychosexual obsession: psychological perspectives for prevention, policing, and treatment. Chichester: Wiley, ©2002. xxiii, 248 p. Wiley series in the psychology of crime, policing, and law. ISBN 0-471-49458-5.

Obsah: http://catdir.loc.gov/catdir/toc/wiley023/2002283346.html

* Morewitz, Stephen John. Stalking and violence: new patterns of trauma and obsession. New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, ©2003. xiii, 150 s. ISBN 0-306-47365-8.

* Meloy, J. Reid, ed. The psychology of stalking: clinical and forensic perspectives. San Diego: Academic Press, ©1998. xix, 327 s. ISBN 0-12-490561-7.

* Morewitz, Stephen John. Stalking and violence: new patterns of trauma and obsession. New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, ©2003. xiii, 150 s. ISBN 0-306-47365-8.

* Čírtková, Ludmila. Moderní psychologie pro právníky: [domácí násilí, stalking, predikce násilí]. Vyd. 1. Praha: Grada, 2008. 150 s. Psyché. ISBN 978-80-247-2207-8.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200809/contents/nkc20081813883_1.pdf

* Rohrerová, Jana. Pomoc obětem stalkingu [rukopis]. České Budějovice, 2011. 79 l. ; barev. il. Dostupné také z: https://wstag.jcu.cz/StagPortletsJSR168/KvalifPraceDownloadServlet?typ=1&adipidno=21592.

pozn.: Bakalářská práce (Bc.) -- Jihočeská univerzita, Teologická fakulta, 2011

* Bocij, Paul. Cyberstalking: harassment in the internet age and how to protect your family. 1st ed. Westport, CT: Praeger, 2004. 268 s. ISBN 0-275-98118-5.

* Asper, Kathrin. Opuštěnost a sebeodcizení: [nové přístupy k terapii narcistické poruchy osobnosti]. Vyd. 1. Praha: Portál, 2009. 263 s., [8] s. barev. obr. příl. Spektrum; 61. ISBN 978-80-7367-453-3.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200903/contents/nkc20081816149_1.pdf

* Stern, Jan. Černé libido. Vyd. 1. Praha: Malvern, 2012. 117 s. ISBN 978-80-87580-11-0.

Klíčová slova: psychoanalýza * ego * narcismus * duševní poruchy -- psychoanalytické aspekty * sexualita -- psychoanalytické aspekty

* Soudková, Šárka a Bartoš, František. Narcismus: skrytá dimenze soudobé společnosti. Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2012. 99 s. Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky; 7/2012. ISBN 978-80-86729-77-0.

Obdobně můžete vyhledávat české články v bázi ANL, např.:

* Čírtková, Ludmila. Expartner stalking a jeho podoby. Právo a rodina, 2011, 13(2), s. 1-8. ISSN 1212-866X. Dostupné také z: http://kramerius.mzk.cz/search/handle/uuid:f196158f-1662-431f-8d97-0fb77638c0a2

* Zbořilová, Klára. Stalking pohledem jeho obětí. Psychologie pro praxi, 2009, 44(3-4), s. 27-40. ISSN 1803-8670.

* Harsa, Pavel et al. Současné projevy agrese. Psychiatrie pro praxi, 2012, 13(1), s. 15-18. ISSN 1213-0508.

Klíčová slova: agresivita * agrese * šikana * mobbing * bossing * domácí násilí * SMS * MMS * video * internet * Facebook * ICQ * Twitter * Skype * You Tube * kyberšikana * cyberstalking * cyber grooming

* Sélešová, Petra et al. Historie konceptu narcismu z psychodynamické perspektivy = History of concept of narcissism from psychodynamic perspective. Československá psychologie, 2013, 57(1), s. 30-41. ISSN 0009-062X.

Pokud byste měla zájem také o zahraniční články z odborných periodik, doporučujeme Vám využít licencované online zdroje. Zeptejte se ve vaší knihovně, zda má tyto zdroje k dispozici. Příklad licencovaných online zdrojů dostupných v NK ČR naleznete na adrese http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju, k většině je možnost využít vzdálený přístup viz http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/vzdaleny-pristup. Vaše téma jo poměrně diskutované, tedy článků v zahraničních odborných periodikách jistě bude hodně.