Srdce

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdy člověk začal používat pro lásku, či srdce (orgán) znázornění srdce jako trojúhelníku s dvěma polokruhy. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

představa, že srdce je sídlem citů, se zdá stejně stará jako lidstvo samo, a až na hrstku kulturních výjimek je na celém světě srdce považováno za nejdůležitější orgán.
Díky křesťanství věříme, že srdce je sídlo našich emocí, zejména lásky, v islámu je pak srdce naším duchovním centrem.
Symbol srdce nahrazuje slovo 'láska', červená barva je spojená s láskou a vášní.
Zvláštní na celém příběhu symbolu srdce je, že si nikdo nevyhradil výhradní právo na jeho používání ani jej nezavrhl. Zřejmě je to pro jeho dokonalý design. Jeho dvě části souměrně překlopené podle středové osy mohou znamenat dva milence, muže a ženu.
Podle básníků jakoby duše byla kdysi rozpojena ve dví a znovu nacházela svoji celistvost a rovnováhu, pokud nalezne ve světě jedna část tu druhou a opět splynou v jednu. Symbol srdce může také naznačovat dualitu našeho světa, kde se snoubí dobré se zlým, světlo střídá tmu a stejně tak dvě stránky lidské povahy.

List břečťanu, vyobrazený na prehistorických malbách dávno zapomenutých kultur, dal vzniknout symbolu červeného srdce. Tento symbol nalézáme v nejstarším řeckém i římském umění - zejména na vázách - zobrazujících jak fyzickou tak psychickou lásku, která vydrží i po smrti.
O konečnou transformaci ze zeleného listu do známého červeného srdce se postaral středověk a především evropská milostná literatura. Ovšem to nejzajímavější na tom je, že přeměna tohoto srdcovitého listu na symbol lidského srdce byla způsobena nedostatkem anatomických znalostí.
Další  z výkladů vzniku tvaru srdce je, že představuje stylizované fíkové listy. Ty se v 2. tisíciletí př. n. l., později společně s listy břečťanu objevují jako dekorace na vázách a mínojských freskách.
V 8. století př. n. l. dekorují korintští malíři vázy figurálními zobrazeními společně s břečťanovými listy a vinnými hrozny v podobě srdce.
V rytířské literatuře 12. a 13. století se objevují listy břečťanu v milostných scénách, často zbarvené do ruda; červená sama je přitom symbolem lásky. Symbol srdce se ujal jako metafora lidského srdce teprve mezi  13. a 16. stoletím.

Symbol srdce si díky unikátnímu tvaru a obsáhlé symbolice oblíbil každý, a tak se mohl rozšířit z evropské kultury do celého světa. K jeho rozšíření napomohla také úcta k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, které je symbolem boží lásky k člověku v katolické církvi.
Symbol srdce se dostal také do heraldiky a ke konci 15. století se symbol srdce objevil také na kartách.

Zdroj :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Srdce_(symbol)
http://www.velkaepocha.sk/2012111320311/Symbol-srdce-jeho-vznik-a-vyvoj.html
http://www.heartsymbol.com/