Srbsko kosovské vztahy po roce 2008 literatura

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat, jestli existuje konkrétní literatura k problematice srbsko kosovských vztahů zejména pak po roce 2008? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

knihy můžete vyhledávat v katalozích volně dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F, především v Souborném katalogu ČR (báze SKC, kde je zapojena většina českých knihoven a kromě bibliografických záznamů zde naleznete také informaci, ve které knihovně se daný dokument nachází), dále online katalog NK ČR (báze NKC) a Česká národní bibliografie (báze ČNB).

Knih k Srbsko-kosovským vztahům po roce 2008 není mnoho, většina se jich zabývá dřívější situací a konflikty. V Souborném katalogu ČR jsme našli několik knih, které by Vám snad mohly pomoci. V katalogu také můžete dohledat další knihy (např. ty, které se týkají staršího období, než které požadujete) a sama vyhodnotit, zda by pro Vás i tyto dokumenty byly přínosné. Při zadávání dotazu stačí zvolit slova Kosovo, Srbsko (případně použít znak * pro pravostranné rozšíření slova, tzn. při zadání Kosov* bude vyhledáno Kosovo, kosovský, kosovští, apod.), případně dále zpřesnit výrazy vztah*, situac*, apod.

Při příklad Vám uvádíme některé z vyhledaných knih:

* Štěpánek, Václav. Jugoslávie - Srbsko - Kosovo: kosovská otázka ve 20. století. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, 2011. 471 s. Spisy Masarykovy univerzity v Brně. Filozofická fakulta = Opera Universitatis Masarykianae Brunensis. Facultas philosophica, č. 396. ISBN 978-80-210-5476-9.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201108/contents/nkc20112193721_1.pdf

* Ingrao, Charles W., ed. a Emmert, Thomas Allan, ed. Confronting the Yugoslav controversies: a scholars' initiative. West Lafayette: Purdue University Press, C2009. x, 444 s. Central European studies. ISBN 978-1-55753-533-7.

* Ker-Lindsay, James. Kosovo: the path to contested statehood in the Balkans. London: I.B. Tauris, 2009. xv, 268 s. Library of European studies; 11. ISBN 978-1-84885-012-5.

Pozn.: též elektronická verze dostupná v databázi ebrary pro uživatele registrované v NK ČR, viz http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju/#ebrary

* Rücker, Joachim. Standards and status: how Kosovo became independent. München: Sagner, 2011. 183 s. ISBN 978-3-86688-157-0.

Klíčová slova: hnutí za nezávislost -- Kosovo * uznání států -- Kosovo *  Kosovo -- dějiny -- 2001-2010

* Weller, M. Contested statehood: Kosovo's struggle for independence. 1st pub. Oxford: Oxford University Press, 2009. xxviii, 321 s. ISBN 978-0-19-956616-7.

Klíčová slova: hnutí za nezávislost -- Kosovo -- 1990-2010 * uznání států -- Kosovo * svrchovanost státu -- Kosovo *  Kosovo -- dějiny -- 1991-2010

* Ker-Lindsay, James. Kosovo, put ka osporenoj državnosti na Balkanu. 1. izd. Beograd: Zavod za udžbenike, 2011. 284 s. ISBN 978-86-17-17523-6.

Klíčová slova: 2001-2010 * 2005-2008 * hnutí za nezávislost -- Kosovo * svrchovanost státu -- Kosovo * uznání států -- Kosovo * mezinárodní vztahy -- 2001-2010 * Kosovo -- politika a vláda -- 2001-2010

* Mirić, Jovan. Kosovo: i druge teme. [Zagreb]: SKD Prosvjeta, 2010. 200 s. Politea. ISBN 978-953-7611-17-0.

Klíčová slova: válka v Kosovu, 1998-1999 * právo na sebeurčení -- Kosovo * Kosovo -- národnostní poměry -- 20.-21. stol. *  Kosovo -- etnické vztahy -- 20.-21. stol. *  Kosovo -- společnost a politika -- 20.-21. stol. *  Kosovo -- mezinárodní vztahy -- 20.-21. stol. * Srbsko -- mezinárodní vztahy -- 20.-21. stol.

* Dérens, Jean-Arnault. Kosovska zamka: Kosovo, godina nulta. 1. izd. Beograd: HESPERIAedu, 2009. 286 s. Libri plus. ISBN 978-86-7956-028-5.

Klíčová slova: etnické konflikty * Srbové -- Kosovo * Kosovo -- dějiny * Kosovo -- politika a vláda

* Americká hypoteční a světová finanční krize: (jaké jsou jejich dopady na Českou republiku): 1. seminář, [Praha,] 22. května 2008; Je uznání nezávislosti Kosova řešením problémů na Balkáně anebo jen otvírá další kola násilí na Balkáně i jinde ve světě?: 2. seminář, [Praha,] 18. června 2008. Dráchov: Fontes Rerum, 2008. 124, 10 s. Sborník textů; č. 25/2008. ISBN 978-80-86958-12-5.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200812/contents/nkc20081828952_1.pdf

Zajímavé informace byste mohla také najít v článcích, které dohledáte v bázi ANL - články v českých novinách, časopisech a sbornících (výběrové záznamy článků id r. 1991, dostupné opět na adrese http://aleph.nkp.cz/F):

* Štěpánek, Václav. Rozpad Jugoslávie: Kosovo na začátku i na konci. Mezinárodní politika, 2011, 35(5), s. 11-14. ISSN 0543-7962. Dostupné také z: http://app.newtonmedia.net/ShowDetailNK/Default.aspx?jeanid=2011MX05A11A.

* Cvetkovič, Mirko. "Uznání Kosova? Nikdy. Ale uvidíme...". Lidové noviny, 2010, 23(268), s. 7. ISSN 0862-5921.

* Obradovič, Aleksandar. Srbské poučení z kosovského vývoje. Mladá fronta Dnes - Praha, 2008, 19(120), s. A/9. ISSN 1210-1168.

Článků je poměrně hodně, ovšem především k samotnému vyhlášení nezávislosti  a  následnému uznání Kosova jako nezávislého státu. Nejlépe tedy ohodnotíte jejich přínos Vy sama.

Pro dohledání informací k danému tématu můžete využít také zahraniční články z odborných periodik. Ty můžete najít v licencovaných databázích (přehled těchto zdrojů dostupných v NK ČR naleznete na adrese http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju , zde bychom Vám doporučovali především multioborové databáze typu Academic Search Complete či Wilson OmniFile Full Text Select. Pokud nejste čtenářkou NK ČR, zeptejte se v knihovně, kterou navštěvujete, zda má předplacené licencované online databáze.

Pro dohledání zahraničních článků Vám doporučujeme také využít zdroj JIB+ (www.jib.cz/jibplus), kde si pro vyhledávání můžete vybírat různé zdroje (katalogy knihoven). Primárně je však přednastavené vyhledávání v indexu Primo Cental, který obsahuje právě záznamy článků  z licencovaných i volně dostupných zahraničních zdrojů.

Minimálně jako inspiraci můžete využít volně dostupné zdroje na internetu, zde je však samozřejmě třeba dbát na jejich důvěryhodnost. Zajímavé by pro vás mohly být např.:

* is.muni.cz/do/rect/.../Kosovska_otazka_v_socialistike_Jugoslavii.doc

* http://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-59328450-kosovo-srbsko-nezavislost-pet-let-srbove-kradez

* http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/ztratili-jsme-suverenitu-nad-kosovem-priznal-srbsky-premier-946413

* http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/vztahy-srbska-kosova-pomaly-zlepsuju.html

* http://krvs.fsv.cuni.cz/KRVS-149-version1-27_cesko_kosovske_vztahy.pdf

* http://www.euractiv.cz/vnejsi-vztahy/clanek/ek-srbsko-nemusi-pro-zahajeni-pristupovych-jednani-uznat-kosovo-fle-rozsireni-zprava-o-pokroku-v-oblasti-rozsireni-normalizace-010300

* http://ustavmezinarodnichvztahu.cz/article/rozpad-jugoslavie-kosovo-na-zacatku-i-na-konci