Squash

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký má sport Squash vliv na lidské zdraví. Stačí mi
nějaké odkazy na internet. Nemohu o tom nic sehnat.

Odpověď

Dobrý den,

na internetu se nám žádné odpovídající odkazy, které by se zabývaly škodlivostí tohoto sportu nepodařilo nalézt.

Uvádíme Vám proto citace z literatury.

Squash je míčová sportovní hra, při které se raketou odráží speciální míček o stěny hracího kurtu o rozměrech 9,75×6,40 m pro dvou- i čtyřhru. Pružný gumový míček váží 24 g. Hráči střídavě odrážejí míč o stěnu, pokud možno tak, aby ho protihráč nemohl zachytit. Chybou ve hře je dvojí dopad míčku na zem, odraz míčku o vymezený prostor na přední stěně aj. Vznikl v 19. st. v Anglii. Rozlišuje se s. rackets a amer. obměna s. tennis.

Squash tennis - míčová sport. hra pro dva hráče s malým dutým gumovým míčkem a raketou podobnou badmintonové, prováděná v místnosti ohraničené čtyřmi hladkými stěnami. Začíná podáním na protější stěnu, potom se k výměnám využívají všechny čtyři stěny. Míč se může jen jednou dotknout země, než ho soupeř vrátí. Hraje se na tři sady po devíti bodech. Podle dnešních pravidel se s. začal hrát ve Velké Británii koncem 19. a v USA zač. 20.st. V Evropě se rozšířil koncem 60. a zač. 70. let 20. století.

zdroj:

encyklopedie Universum a Malá československá encyklopedie

Squash působí pozitivně na aerobní vytrvalost, anaerobní metabolismus, rychlost, rychlostní sílu, vytrvalost i obratnost. Kromě těchto kladných stránek přináší s sebou hraní squashe i stránky negativní.

Zatížení je nerovnoměrně rozloženo na horní i dolní polovinu těla. Hlavním nebezpečím při tréninku squashe je jednostrannost zátěže v dominantním kvadrantu těla a z ní pak plynoucí asymetrie. Při opomenutí kompenzace může být právě tato asymetrie zdrojem přetížení v důsledku jednostranné svalové hypertrofie. Ta může dále působit na odchylky osy těla ve všech rovinách.

Zvláště zatěžovanými místy jsou dolní končetiny a zde zejména hlezení kloub a koleno. Prudký pohyb s razantním zastavováním stimuluje a mnohdy i přetěžuje jak svaly, tak i vazy a jejich úpony, a to nejen na dolní končetině, ale i v oblasti zad a paží.

Hlavní rizikové činnosti spočívají tedy v prudkých změnách pohybu, i polohy a v pohybech do krajních oblastí, vyžadujících optimální kloubní pohyblivost.

Také rotace, mikrorotace, doskoky a hlavně dopady často v nefyziologické poloze styčných kloubních ploch jsou podkladem pro vznik pozdějších patologických změn. V zádových partiích je většina zátěže centrována do vrcholků zakřivení, na paži zejména do oblasti ramene a lokte a výjimkou není ani kyčelní kloub, na který jsou kladeny vysoké nároky.

Tomu, aby vznikalo co nejméně poškození, je potřebná prevence :

1. důsledně dodržovat zásadu dostatečného rozcvičení a zahřátí organizmu, 2. zařazení kompenzačních cvičení do všech tréninkových jednotek tak, aby se záměrně předcházelo vzniku svalových dysbalanci, 3. zařazení dostatečně dlouhé odpočinkové fáze po každé zátěži 4. v kondiční přípravě se věnovat rozvoji všech svalových skupin rovnoměrně, 5. při zranění a nemoci raději vynechat tréninky, než překonávat bolest či potíže.

zdroj :

SÜSS, Vladimír ; MATOŠKOVÁ, Petra. Squash. Praha : Grada, 2006. 61 s. ISBN 80-247-1574-0.

doporučené odkazy :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Squash

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tenis

http://pohyb-sport.abecedazdravi.cz/

http://pohyb-sport.abecedazdravi.cz/silove-schopnosti-v-kontextu-treninku

http://pohyb-sport.abecedazdravi.cz/prupravna-cviceni-pro-vseobecny-kondicni-rozvoj