Správný tvar slovního spojení

Text dotazu

Dobrý den,

má se správně psát "kolový rypadlo-nakladač" nebo "kolové rypadlo-nakladač"?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití služby „Ptejte se knihovny“.

K Vašemu dotazu:
Pravidlo pro psaní přívlastku a podmětu spojeného pomlčkou-spojovníkem, není přesně kodifikováno. Podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i., lze vztáhnout k tomuto případu pravidlo o Shodě přísudku s podmětem několikanásobným. Toto pravidlo vysvětluje, že v případě, kdy je podmět složený s více než jednoho slova, je obvyklejší řídit se tím nejbližším podmětem. Tedy lze psát kolový i kolové rypadlo-nakladač, přičemž je více běžnější užívat spojení větných částí: kolové rypadlo-nakladač. Pro bližší vysvětlení se prosím obraťte na Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i., tel.: +420 257 531 793.

REF:  Internetová jazyková příručka. Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, v. v. i.. 3.2.1,
Podstatná jména jsou v čísle jednotném. (2008-2014). Dostupné z: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601
REF:  https://www.google.cz/#q=kolov%C3%A9+rypadlo