Správnost Tálib a Talibánec

Text dotazu

Vazene damy a panove, prislusnici talibanskeho
hnuti Taliban jsou jednou v tisku zvani Talibove a jindy Talibanci. Co je
cesky spravne. Ja znam z detstvi a mladi ty vyrazy Rusove a Rusaci u kterych
vim, ze to prvni bylo spisovne a druhe hanlive mineno.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel nedokážeme odpovědět, zda má být příslušník hnutí Tálibán označován v češtině Tálib či Tálibánec. Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR v.v.i. však uvádí skloňování slov Tálibán
(http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=t%C3%A1lib%C3%A1n&Hledej=Hledej)  a Tálibánec (http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=T%C3%A1lib%C3%A1nec), označení Tálib jsme zde  nenalezli.

V knihách věnovaných Afghánistánu či islámu, které jsme prošli, jsou uživány obě varianty, tj. Tálib (případně tálib) i Talibánec (případně talibánec):

FEIFER, Gregory. Velký hazard : sovětská válka v Afghánistánu. Praha :
Nakladatelství Slovart, 2009. s. 274. ISBN 978-80-7391-255-0.
... Potom tálibánci dobyli Hekmatjárovo skladiště zbraní a rychle postupovali na Kandahár....
... Hned následující den po odchodu Masúdových sil vtrhli tálibánci do areálu OSN, kde našel azyl prezident Nadžíbulláh...

ARMSTRONGOVÁ, Karen. Islám.  Praha : Nakladatelství Slovart, 2008. s. 2008.
ISBN 978-80-7391-155-3.
... Tálibové ("studenti" madras) patří většinou  ke kmeni Paštúnů a terčem jejich útoků se často stávají příslušníci jiných kmenů ...
... Typicky fundamentalistickým rysem tálibů je jejich značně selektivní chápání náboženství ...

SCHULZE, Reinhard. Dějiny islámského světa ve 20.století. Brno : Atlantis, 2007. s. 324-326. ISBN 978-80-7108-284-2.
... Mnoho Paštunů považovalo Tálibány za své vysvoboditele z dlouholetých válek ...
... V krátké době se Tálibánům podařilo ovládnout jižní provincie Afghánistánu ...
... Jak málo hodlali Tálibáni vytvořit utopickou společnost, ukazuje seznam "šestnácti ustanovení", jež vyhlásili v prosinci 1996 ...

MAREK, Jan. Dějiny Afghánistánu. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2006.
s. 285, 287. ISBN 80-7106-445-9.
... Po půl roce rozhořčených bojů Tálibové dobyli Hekmatjárovu základnu v Čarasjábu nedaleko Kábulu ...

ULFKOTTE, Udo. Hrozba terorismu : islamisté a jejich tajná síť. Praha :
Ikar, 2003. s. 93, 95. ISBN 80-249-0162-5.
... Ohromně užitečný byl tálibánům několik stovek kilometrů dlouhý tajný systém jeskyní a tunelů ...
... Ta staletí se osvědčila i vojenská technika tálibánů...

Obě varianty označení se objevují i denním tisku, z článkové bibliografie ANL (http://sigma.nkp.cz/cze/anl) uvádíme např. články:
* PETRÁČEK, Zbyněk. Írán si zvolil táliba / Zbyněk Petráček. Respekt. 2005.
roč, 16, č. 26 (27.6.2005), s. 3.
* SLÍŽOVÁ, Radka. Fotografie ukazují tvář Tálibů. Deník Mostecka. 2004, roč.
12, č. 84 (8.4.2004), s. 16.
* POŠUSTA, Pavel.  Americkému talibanci hrozí trest doživotí.  Mladá fronta Dnes. 2002. roč. 13, č. 14 (17.1.2002), s. A/8.
* MARJANOVIČ, Teodor. Tálibáni jsou minulostí : Američané se mistrně vypořádali s neschůdným terénem i ramadánem.  Respekt. 2001. roč. 12, č. 50 (10.12.2001), s. 10.
* (kro).  Část Talibanců nabídla svou kapitulaci. Mladá fronta Dnes. 2001.
roč. 12, č. 269 (19.11.2001), s. A/1.
* MAREK, Jan. Tálebáni a ti druzí. Skončí boje pod afghánskými horami? Nový Orient. 1995. roč. 50, č. 5 (1995), s. 163-167.

Samotné označení Tálibán vzniklo z arabského talaba = žádat, studovat, participium tohoto slovesa je pak tálib = žádající nebo žadatel, student.
Duál slova "tálib" je tálibán = dva studenti, v perštině a paštu však slovo "tálibán" vyjadřuje  množné číslo (studenti).  Původní členové Tálibánu byli nebo alespoň se vydávali za studenty madras ortodoxních islámských náboženských škol. V roce 1994 se začali vracet do Afghánistánu. Protože  to byli původně studenti, v afghánské perštině "hledači vědění" (tálibáne ilm), začali si říkat tálibán (perské množné číslo od slova tálib).

Doporučili bychom Vám obrátit se s tímto dotazem na pracovníky zmíněné Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR v.v.i.
(http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna). Váš dotaz můžete konzultovat i s odborníky z Orientálního ústavu AV ČR v.v.i.
(http://www.orient.cas.cz/) či Ústavu Blízkého východu a Afriky Univerzity Karlovy (http://ubva.ff.cuni.cz/).

použitá literatura:
* MAREK, Jan. Dějiny Afghánistánu. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2006. s. 285, 287. ISBN 80-7106-445-9.
* BAHBOUH, Charif; FLEISSIG, Jiří; RACZYŃSKI, Roman. Encyklopedie islámu.
Brandýs nad Labem : Nakladatelství Dar Ibn Rushd, 2008. s. 289. ISBN 978-80-86149-48-X.