Správné použití výrazu "na shledanou"

Text dotazu

Dobrý den,

chci se zeptat jak je to s výrazem " Nashledanou", je velmi často je používán, ale Váš slovník ukazuje jako správný výraz NA SHLEDANOU.

Lze používat oba (spřežku) nebo jen ten spisovný (dvouslovný). Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

výraz „na shledanou“ je zpodstatnělé přídavné jméno, které se používá s předložkou „na“ a pojí se 4. pádem. Dle Internetové jazykové příručky ÚJČ AV ČR se v tomto a dalších podobných výrazech často chybuje, protože nejde o spřažený výraz, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=na+shledanou <http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=na+shledanou> . 

Pokud Vás zajímá více či hledáte informace týkající se českého jazyka, můžete využívat Internetovou jazykovou příručku Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR: http://prirucka.ujc.cas.cz/ <http://prirucka.ujc.cas.cz/> , nebo se můžete obracet přímo na jazykovou poradnu ÚJČ AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna <http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna> . 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.04.2010 08:21

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu