Správná výslovnost slova "Lead"

Text dotazu

Dobrý den,
hledám ale bohužel nemohu na internetu nalézt jaké je správná výslovnost tohoto slova. Někde jej vyslovují jedním způsobem, jinde druhým. Jde o anglické slovo "olovo". Je správná výslovnost "líd" nebo "led"?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ohledně výslovnosti anglického slova lead jsme našli tyto informace: Velký anglicko-český slovník (autor Fronek Josef) uvádí u slova lead - ve smyslu olovo (metal) - výslovnost „led”. Úplně stejnou podobu - lead - má však také slovo s významem pozice, vedení. V tomto případě je uvedena výslovnost “li:d” (“líd”). Pro srovnání si můžete poslechnout namluvenou výslovnost u těchto dvou výrazů na veřejném komunitním webu Forvo. Slovo lead (metal) nahrály rodilé mluvčí z USA a Velké Británie (v obou případech vyslovují “led”) a sousloví lead role nahrál mluvčí z Irska (vyslovuje “líd rəul”).

webová stránka Forvo: https://cs.forvo.com/languages/en/   (do vyhledávacího pole zadáte slovo lead)

Použité zdroje

FRONEK, Josef. Velký anglicko-český slovník = Comprehensive English-Czech dictionary. 1. vyd. Praha: Leda, 2006. 1734 s. ISBN 80-7335-071-8.

https://cs.forvo.com/