Správná výslovnost slova "Lead"

Text dotazu

Dobrý den,
hledám ale bohužel nemohu na internetu nalézt jaké je správná výslovnost tohoto slova. Někde jej vyslovují jedním způsobem, jinde druhým. Jde o anglické slovo "olovo". Je správná výslovnost "líd" nebo "led"?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ohledně výslovnosti anglického slova lead jsme našli tyto informace: Velký anglicko-český slovník (autor Fronek Josef) uvádí u slova lead - ve smyslu olovo (metal) - výslovnost „led”. Úplně stejnou podobu - lead - má však také slovo s významem pozice, vedení. V tomto případě je uvedena výslovnost “li:d” (“líd”). Pro srovnání si můžete poslechnout namluvenou výslovnost u těchto dvou výrazů na veřejném komunitním webu Forvo. Slovo lead (metal) nahrály rodilé mluvčí z USA a Velké Británie (v obou případech vyslovují “led”) a sousloví lead role nahrál mluvčí z Irska (vyslovuje “líd rəul”).

webová stránka Forvo: https://cs.forvo.com/languages/en/   (do vyhledávacího pole zadáte slovo lead)

 

Použité zdroje

FRONEK, Josef. Velký anglicko-český slovník = Comprehensive English-Czech dictionary. 1. vyd. Praha: Leda, 2006. 1734 s. ISBN 80-7335-071-8.

https://cs.forvo.com/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna města Plzně, p. o.

Datum zadání dotazu

10.12.2018 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu