Správná výslovnost

Text dotazu

Dobrý den,

prosím o vysvětlení :

v obrazové nabídce ČT1 bývá název programu COLOMBO. Ale hlasatel při upoutávce a v časopise TV STAR se uvádí COLUMBO.

Prosím o vysvětlení, co je správně.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

originální název detektivního seriálu je Columbo, Česká televize jej ovšem z počátku uváděla pod názvem Colombo. Proč tomu tak bylo, není zřejmé (pravděpodobně z důvodu výslovnosti, která je ovšem v angličtině trochu odlišná). 

 

Původ samotného jména detektiva je dle dostupných zdrojů nejasný. Jméno může mít tři hlavní možné původy vzniku. Viz vysvětlení dle stránek o seriálu:

 

"Pořádně se ani neví, proč se svérázný kriminalista vůbec jmenuje právě Columbo. Nevědí to a nebo to tají jeho tvůrci Levinson a Link. V rozhovorech uvádějí tři různé verze. Podle jedné byl inspirací Kryštof Kolumbus, který také rád objevoval a prý byl i paličatý. Jiné vysvětlení uvádí, že toto jméno vzniklo podle názvu nočního klubu Palumbo. Třetí verze se zmiňuje o mafiánském bosovi z padesátých let, který ležel po pokusu o vraždu dva roky v kómatu. V tisku se o něm hodně psalo a jeho jméno bylo Culombo. Columbo je navíc podle stránek německých fanoušků tohoto seriálu i značka zmrzliny. V úvahu by podle tohoto zdroje mohl přicházet i boxer Rocky Marciano. Ten se proslavil ve čtyřicátých letech stejně jako jeho trenér, který se jmenoval Colombo."

 

Výslovnost detektivova jména (a názvu seriálu) v angličtině: https://youtu.be/iXXRAZpRe1o

 

Další odkazy:

* https://www.ceskatelevize.cz/porady/11600667752-columbo/

* http://www.columbo.webz.cz/o-serialu.htm

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Columbo

* https://www.csfd.cz/film/237899-columbo/prehled/

Obor

Divadlo, film, tanec

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.08.2019 22:12

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu