Spolek Svatobor

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné sehnat více informací ke spolku Svatobor a především symbolice tohoto spolku, příp. kde by se dali sehnat informace týkající se symbolů. Děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

spolek Svatobor byl založen roku 1862, v čele zakládajících členů stál František Palacký. Ideou spolku bylo pomáhat českému písemnictví, které bylo významným prvkem při vzniku a rozvoji národního obrození, převážně v období Bachova absolutismu. Spolek byl nucen ukončit činnost, když přišel o prostředky k plnění svého poslání. V letech 1951 a 1953 byly zrušeny fondy a nadace a jmění spolku přešlo na stát. Po roce 1970 se ujalo několik členů spolku Za starou Prahu úkolů, které si stanovil kdysi Svatobor a po změně politických poměrů se rozhodli obnovit i samotný Svatobor. Symbolem spolku je kruh, který drží tři ruce, jako znamení spolkového hesla:
Pomáhej!- Osvěcuj!- Pamatuj!
Více informací o historii, členech a vysvětlení symbolu na wwww adrese:
http://www.intranet.cz/svatobor/svatobor.htm
http://www.pragpension.cz/reklamy/vysehrad.htm

V NK ČR je k prezenční výpujčce dostupná kniha- Archív Svatoboru : [Fragment písemností spolku] / Zprac. Marie Krulichová. -- Praha : Literární archiv Památníku národního písemnictví, 1974. -- 14, [1] s. ; 8°-,ve které můžete získat přehled o korespondenci, rukopisech a tiscích spolku.