Spolek pro zakládání knihoven ve Slezsku

Text dotazu

Dobrý večer,
jsem studentka Slezské univerzity a potřebovala bych nějaké zdroje, ve
ketrých by mohlo být něco o Spolku pro zakládání knihoven ve Slezsku (Jan
Vyhlídal) - obecné informace Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se nám nepodařilo najít v podstatě žádné informace o Spolku pro zakládání knihoven ve Slezsku. Velmi strohé informace jsou uvedeny u osobnosti Jana Vyhlídala, většinou pouze informace, že stál u zrodu spolku, příp. že daná knihovna vznikla z této iniciativy, např.:

* Knihovna Petra Bezruče v Opavě -

http://www.okpb.cz/webit2/kpb_index.php?set=historie~cze~false~1&doc=matice

, zde úryvek:" Už v prvních letech své existence věnovala Matice značné úsilí zakládání a rozšiřování knihoven na venkově. Mimo to roku 1891 začal působit i "Spolek na zakládání knihoven ve Slezsku", jehož hlavním organizátorem byl jaktařský kaplan Jan Vyhlídal. Jen do roku 1893 Spolek založil nebo podělil 36 knihoven celkem 2112 knihami. Knihovny zakládal i pražský spolek "Slezan" a akademický spolek "Opava". Matice zprvu jednala o jednotném plánu se "Spolkem pro zakládání knihoven" a se spolkem "Opava", ale roku 1904 nakonec od zakládání knihoven víceméně odstoupila a ponechala napříště tuto činnost zmíněným spolkům. (Roku 1922 byla v Opavě zřízena Státní obvodová knihovna, jež se starala o obecní knihovny ve všech okresech západního Slezska a Hlučínska.)"

 

* Místní knihovna Dětmarovice -

http://detmarovice.knihovna.info/index.php?id=4  ; "Mezi nejstarší kulturní instituce v obci patří knihovna. V historických pramenech se dozvídáme, že byla založena Spolkem pro zakládání knihoven ve Slezsku již v roce 1892. O působení této knihovny nemáme žádné další zprávy."

 

* O osobě Jana Vyhlídala -

http://www.vyskov-mesto.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=18857&id=1067609&p1=3

356

 

Informace o spolku by mohly být obsaženy v níže uvedených knihách, které pojednávají o Janu Vyhlídalovi a jeho vlasteneckých počinech (ani jedna kniha se nenachází ve fondu NK ČR, tedy nemůžeme zajistit úplnou relevanci

dokumentů):

* Vyhlídal, Jan. Boj o české dušičky: kulturní obrázek ze Slezska. V Brně:

Den, 1927. 116 s. Lidová knihovna "Dne"; [vol.] 18.

Moravskoslezská věd.knih. Ostrava, sign. D 1761

 

* Slavík, Bedřich. Jan Vyhlídal. Opava: Matice Opavská, 1935. 81 s.

Moravská zemská knihovna Brno,  sign. PK-0051.052

 

 

Dalším užitečným zdrojem by také mohl být archivní fond Jana Vyhlídala, jehož popis Vám uvádíme. Vyhledávání archivních fondů je možné na stránkách Ministerstva vnitra ČR (http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php ):

Název fondu (sbírky): Vyhlídal Jan

 Uloženo v archivu: Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace  Místa vzniku fondu Švábenice; Vyškov  Časový rozsah: 1882-1936

Metráž: 0,40 bm (vše je zpracováno a inventarizováno) Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů  Původce fondu (sbírky): P. Jan Vyhlídal (1861 Hluchov - 1937 Vyškov), 1911 - 1926 farář ve Švábenicích, spisovatel.

 

Tematický popis: Korespondence, diplomy, poznámky k národopisu.

Archivní pomůcky: nejsou

 

S dotazem Vám doporučujeme obrátit se na Knihovnu Petra Bezruče v Opavě (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-petra-bezruce-v-opave/),

Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v Ostravě

(http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/moravskoslezska-vedecka-knihovna-v-

ostrave/), knihovny taktéž poskytují službu Ptejte se knihovny. Domníváme se, že vzhledem k Vašemu tématu jsou knihovny relevantnější. Další institucí, která by Vám mohla podat podrobnější informace, je např. Slezské zemské muzeum v Opavě (http://www.szmo.cz/).

 

Procházeli jsme následující informační zdroje:

* Souborný katalog ČR (SKC)  - http://aleph.nkp.cz/F/

* Báze" Články v českých novinách, časopisech a sbornících" (ANL) - http://aleph.nkp.cz/F/

* Databáze knihovnické literatury (KKL) - http://aleph.nkp.cz/F/

 

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.03.2012 15:22

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu