Společnost a Downův syndrom

Text dotazu

Ráda bych vás poprosila o radu, jak vyhledat nejen
literaturu, ale jakékoliv zdroje k tématu týkající se otázek: Jak společnost
vnímá osoby s downovým syndromem, jak v minulosti, tak v současnosti. A
naopak, jak se lidé s downovým syndromem vyčleňují vůči společnosti. Děkuji.

Odpověď

Dobry den,

o "Downove syndromu" bylo napsano mnoho knih, clanku, studii a problematika je probirana z mnoha pohledu. Informace, ktere Vas zajimaji, jsou obsazeny v ruznych knihach jako jednotlive kapitoly nebo state, ktere lze najit podrobnym listovanim v knihach. K tomu sluzba Ptejte se knihovny ale neni urcena.

Doporucujeme Vam nekolik monografii, ale zda tam najdete presne to, co ocekavate, nemuzeme rici.

SELIKOWITZ, Mark. Downuv syndrom. Definice a priciny. Vyvoj ditete. Vychova a vzdelani. Dospelost. Praha: Portal, 2005. Siganatura NK CR 54 H 248128 Prvni a druha kapitola s nazvy Prvni dny jsou nejtezsi a Rodina a pratele by mohly obsahovat odpovedi na Vase otazky a na str.158 stat Chovejte se k nim jako k dospelym.

Z knihy KUČERA, Jiri. Downuv syndrom model a problem. Praha: Avicenum, 1981.

Signatura NK CR 54 H 215594 podle obsahu knihy na zacatku doporucuji text od str. 94 (Dite s Downovym syndromem v rodine - spolecenska situace rodin s postizenym ditetem) asi do str. 112.

Zajimava pro Vas muze byt i kniha STRUSKOVA, Olga. Deti z planety D.S.

Praha: Nakladatelstvi G plus G, 2000. Signatura NK CR 54 H 199332, kde je treba hledat primo pri cteni v textu a ne v obsahu s nazvy kapitol.

Existuji sdruzeni rodin, ve kterych jsou deti nebo dospeli s "onemocnenim"

D.S. Jednim z odkazu na webu je http://www.downuvsyndrom.wz.cz/. Doporucuji oslovit primo lidi, kteri k problematice maji blize. Kontaktni adresy na maminky deti s Downovym syndromem, ktere nabizeji svoji pomoc, jsou uverejneny na str. 164 prave v knize Deti z planety D.S.