Spojovací prostředky při bojovém poplachu ČSLA

Text dotazu

Dobrý den, na stránkách http://www.csla.cz/armada/taktika/vevalcekteranebyla08.htm se píše, že: ,,Stupně bojové pohotovosti byly vyhlašovány různými způsoby:” Mezi jednotlivé způsoby autoři článku řadí vyhlášení:
1. Cestou spojovacích prostředků
2. Cestou dozorčích orgánu
3. Cestou technického zařízení P 161.

Zajímá mě, jak ty jednotlivé způsoby fungovaly a co je to zařízení P 161.

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

vyhlašování stupňů bojové pohotovosti probíhalo, jak uvádíte. Cestou spojovacích prostředků znamená, že byl útvar o vyhlášení bojové pohotovosti informován spojovacími prostředky, tedy většinou telefonem, případně vysílačkou. Cestou dozorčích orgánů znamená, že službu konající dozorčí důstojník (nebo poddůstojník), který přijal informaci o vyhlášení bojové pohotovosti od nadřízeného útvarů, ji vyhlásil na svém útvaru. Cestou technického zařízení P-161 znamená, že ke sdělení vyhlášení bojové pohotovosti bylo použito technické zařízení P-161. Jak přesně toto zařízení vypadalo a jak fungovalo Vám nemůžeme sdělit, ale podle inventáře Sbírky čs. vojenských předpisů po roce 1945, 2. díl (viz https://www.vuapraha.cz/wp-content/uploads/2021/12/sbirka_ceskoslovenskych_vojenskych_predpisu_po_roce_1945_2.dil_.pdf) Vojenského ústředního archivu - Vojenského historického archivu v Praze Ruzyni se ve v této sbírce nachází předpis SPOJ-25-13 Zařízení P-161 : technické ošetřování a metodika měření z roku 1981. Doporučujeme proto obrátit se na naše kolegy z VÚA-VHA, neboť tento předpis by Vám měl poskytnout informace o tom, jak fungovalo zařízení P-161.

V praxi to pak vypadalo tak, že když se nadřízený útvar rozhodl vyhlásit bojovou pohotovost, předal výše uvedenými cestami tuto informaci podřízeným útvarům a měřil tzv. prostupnost signálu. To znamená, že se měřil čas, který podřízené útvary potřebovaly k vyhlášení bojové pohotovosti, opuštění kasáren a zaujetí vytyčených pozic.

K problematice spojovacího vojska pak doporučujeme knihu:

BURIAN, Michal. Historie spojovacího vojska. 1. vyd. Praha : Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb, 2007. 247 s. ISBN 978-80-7278-414-1

Použité zdroje

konzultace s historikem-specialistou
https://www.vuapraha.cz/wp-[…]isu_po_roce_1945_2.dil_.pdf
BURIAN, Michal. Historie spojovacího vojska. 1. vyd. Praha : Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb, 2007. 247 s. ISBN 978-80-7278-414-1