spojení "ukázaná platí"

Text dotazu

Vážení,
prosím o informaci, odkud či z čeho pochází spojení "ukázaná platí", jaký byl jeho původní význam a v jakém smyslu se používá dnes.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
s termínem jsme se setkali pouze v LABOHÝ, Petr. Mariáš od A do Z. Praha: Novinář, 1990., kde se hovoří o ukazování, "ukázání". Jinak jsme v žádném jiném tištěném zdroji sousloví ukázaná platí nenašli. Z chatů na internetu jsme zjistili, že se toto označení používá v různém spojení (v mariáši, u rybářů aj.), viz
Z chatu na internetu:
"ukázaná platí" : Především se nejedná o větu, ale o úsloví (částečně i rčení). Ačkoliv pochází již ze staročeštiny, dnes se ujala jeho obdoba ve smyslu: "Kecy jsou jen kecy, ale ukázaná platí." - usvědčující a pádný důkaz
Význam je, že rozhodující je konečný výsledek, průkazný důkaz, názorná ukázka apod.
Proto se užívá ve slovníku hráčů mariáše (kdy vyloží list na stůl), u rybářů po předložení skutečného úlovku a jako módní tvar jej převzala i firma Hewlet Packard pro své předváděcí středisko svých produktů a demoverzí softwaru.
V tomto duchu se i začalo vyskytovat v různých webových chatech a blozích,...
Odkaz na text v písničce je jen příkladem populistického nadužívání i v obhroublých a nevalných projevech."
Zdroj: www.odpovedi.cz/otazky/anglictina-a-an-the

http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2003122072

"Ukázaná platí – důkazy proti majiteli
Jak ale docílit toho, abychom se my jakožto nájemci svého práva dovolali a sleva nám byla uznána? Nejlepší cestou je zřízení důkazního materiálu (fotografie, svědectví souseda apod.), který bude sloužit i jako podklad pro výpočet ... "
"Tam je to pak o tom, že ukázaná platí a co neodléčíš, to neukecáš..."
Jak a kdy ale spojení ukázaná platí vzniklo, se nám v našich dostupných zdrojích nepodařilo najít. Doporučujeme obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

24.07.2012 12:13

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu