spisovná výslovnost

Text dotazu

dobrý den,v čt-tv se často setkáváme s výslovností některých výrazů př.hokejisti,civilisti,lidi,policisti...mám za to,že tyto výrazy vzhledem k působení veřejnoprávní tv-čt,má působit na mladé lidi výchovně,ale není tomu tak.je s podivem,že soukromé tv používají správné výrazy/př.jak jsem uvedlhokejisté,civilisté,lidé,policisté atp.jak je to tedy správně?děkuji za odpovědˇ

Odpověď

Dobrý den,

správnost spisovných tvarů, které by i podle nás měla automaticky veřejnoprávní televize používat, si můžete ověřit na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR, Jazyková poradna, Internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/. Najdete tam odpověď téměř na každou otázku z oblasti českého jazyka.

člověk

rod: m. živ.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

člověk

lidé

2. pád

člověka

lidí

3. pád

člověkovi, člověku

lidem

4. pád

člověka

lidi

5. pád

člověče

lidé

6. pád

člověkovi, člověku

lidech

7. pád

člověkem

lidmi

poznámky k heslu: v 1. a v 5. p. mn. č. jsou mužské tvary životné (jako sousedé) s hovorovou variantou lidi; ostatní tvary množného čísla jsou podle ženského vzoru „kost“

Skloňování mužských živ. jmen – 1. p. mn. č

2.3 Koncovka -é

Koncovka -é je pozůstatkem staršího sklonění a mají ji podstatná jména utvořená příponami -tel (vzor „muž“), -an (vzor „pán“, nejčastěji jsou to jména označující obyvatele nebo příslušníky národů; jména na -man viz 2.1.6) a některá jiná s podobným zakončením (andělé, manželé, Španělé), dále pak jména patřící ke vzoru „předseda“ utvořená příponami -ita, -ista, -asta, např. učitel → učitelé, Moravan → Moravané, husita → husité, šachista → šachisté, gymnasta → gymnasté (variantní podoba na -i, pokud existuje, se hodnotí jako hovorová, např. husiti, šachisti). Další příklady viz 2.3.1 Jména na -an, -tel, -ita, -ista, -asta.

2.3.1 Jména zakončená na -an (obyvatelská), -tel, -ita, -ista, -asta

Jména zakončená na -an (vzor „pán“, nejčastěji jsou to jména označující obyvatele nebo příslušníky národů; jména na -man viz 2.1.6), -tel (vzor „muž“), -ita, -ista, -asta (vzor „předseda“) mají koncovku -é:

-an: např. Brňan → Brňané, křesťan → křesťané, měšťan → měšťané, Moravan → Moravané, občan → občané, ostrovan → ostrované, pohan → pohané, Pražan → Pražané, Slovan → Slované, svatebčan → svatebčané, venkovan → venkované (variantní podoba na -i, pokud existuje, se hodnotí jako hovorová, někdy s příznakem negativního hodnocení);

-tel: např. buditel → buditelé, budovatel → budovatelé, čekatel → čekatelé, činitel → činitelé, hostitel → hostitelé, jmenovatel → jmenovatelé, pisatel → pisatelé, ručitel → ručitelé, velitel → velitelé, živitel → živitelé;

-ita: např. husita → husité, izraelita → izraelité, jezuita → jezuité, kosmopolita → kosmopolité, táborita → táborité (variantní podoba na -i, pokud existuje, se hodnotí jako hovorová, často s příznakem negativního hodnocení);

-ista: např. fašista → fašisté, filatelista → filatelisté, fotbalista → fotbalisté, kapitalista → kapitalisté, marxista → marxisté, šachista → šachisté, terorista → teroristé (variantní podoba na -i, pokud existuje, se hodnotí jako hovorová, často s příznakem negativního hodnocení);

-asta: např. gymnasta → gymnasté, fantasta → fantasté (koncovka -i se dosud pociťuje jako hovorová, někdy s příznakem negativního hodnocení).

Čerpáno z Internetové jazykové příručky.