Spisovatel Josef Kolář

Text dotazu

Dobrý den, prosím vás o stručný životopis Josefa
Koláře, 1905-1983, autora knížky pro děti Z deníku kocoura Modroočka
(případně odkaz, kde je o tomto spisovateli zmínka).

Odpověď

Dobrý den,
o spisovateli, publicistovi a autorovi rozhlasových pásem Josefu Kolářovi
(21.4.1905 Louny - 12.3.1983 Praha) naleznete informace v Lexikonu české literatury 2/II K-L. Mimo jiné se zde píše:
"Jeho otec byl strojvůdcem. Obecnou školu a reálku navštěvoval K. v Lounech (mat. 1924), přírodovědeckou fakultu UK v Praze (doktorát 1930). Poté byl botanickým oddělením Nár. muzea vyslán na několikaměsíční cestu do Jugoslávie. Po dvouleté vojenské prezenční službě v tomto studijním pobytu pokračoval. 1932 se oženil, jeho žena Božena K. (nar. 1907) byla později spoluautorkou některých jeho rozhlasových pořadů. Krátce učil v Horní Bečvě u Rožnova p. Radhoštěm, od září 1932 ve Frýdku. Zde začal spolupracovat s Čs. rozhlasem, především jako externí referent pro školní a mládežnické vysílání v Ostravě. 1936 - 37 byl profesorem v Těšíně, od 1937 v Ostravě, kde zároveň řídil v ostravském rozhlase vysílání pro mládež. V září 1945 se stal redaktorem oddělení pro děti a mládež v Praze. 1948 řídil přímé vysílání z výstavy k 25. výročí založení rozhlasu MEVRO, potom se stal vedoucím vzdělávacího odboru rozhlasu. 1951 - 52 znovu působil jako středoškolský profesor, od 1952 vedl Hlavní redakci vysílání pro děti a mládež, 1959 byl jmenován programovým náměstkem ústř. ředitele, 1962 uměleckým šéfem Čs. rozhlasu. S rozhlasem spolupracoval i po svém odchodu do penze 1965. - V první polovině 60. let přednášel o rozhlasové problematice na Vysoké škole stranické a na novinářské fakultě v Praze. Spolupracoval i s Čs. televizí a Čs. státním filmem. Podle jeho knihy Z deníku kocoura Modroočka natočila H. Týrlová pětidílný loutkový film pro děti (1974 - 75)."
( Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. díl 2, sv. 2. K-L.
1. vyd. Praha : Academia, 1993. str. 782.)