specialni znakova rec makaton pro deti s autismem a mentalni retardaci

Text dotazu

Dobry den, mam postizeneho chlapce autistu s mentalni retardaci, nemluvi a rada bych u nej zacala se specialni znakovou reci Makaton,par zakladnich znaku uz zvladne a rada bych ho dale ucila.Zajimalo by me zda nemate knihy nebo studie o tomto tematu. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

bohužel v našem fondu jsme našli pouze jednu publikaci, která má slovníkovou část. Stejný slovník jsme našli v této prezentaci:

www.ksp.upol.cz/cz/clenove/profil/langer/download/malc/04-Makaton.ppt . Dokumenty ve fondu NK ČR (3 publikace) pouze obšírně popisují tuto metodu jako jednu z forem komunikace a pro Vás nejsou vhodné. Dovolila bych si Vám doporučit organizaci SPC pro děti a mládež s vadami řeči s.r.o. Na jejích stránkách jsme našli některé pomůcky (viz.  http://www.alternativnikomunikace.cz/stranka-pomucky-12) a jistě by Vám dokázala lépe prakticky pomoci. Další zajímavý kontakt je součástí tohoto odkazu: http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=96 .