Speciálně pedagogická stimulace

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, v jakých publikacích se dozvím více o speciálně pedagogické stimulaci, případně o stimulaci tělesně postiženého jedince. Jsou i zahraniční publikace s tímto tématem?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
zdroje NK ČR jsou volně na webu naší knihovny - viz seznam bází, pro knihy doporučujeme online katalog NK ČR - bázi NKC a souborný katalog ČR - bázi SKC http://aleph.nkp.cz/F/

V bázi NKC při zadání celého hesla "speciální pedagogická stimulace" a "stimulace tělesně postiženého jedince" nebyl nalezen žádný dokument, při zadání "pedagogická stimulace" byly nalezeny dva tituly:
Bursová, Marta a Votík, Jaromír. Přehled metod stimulace motorických schopností. Vyd. 2., nezměn. Plzeň: Západočeská univerzita, Pedagogická fakulta, 1996. 77 s. ISBN 80-7043-202-0.
Hesla:  antropomotorika *   motorické schopnosti

Vitásková, Kateřina. Využívání metody Snoezelen u osob s mentálním postižením. V Ostravě: Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, 2010. 189 s. ISBN 978-80-7368-915-5.
Hesla:
mentálně postižení  *  mentální retardace *  pedagogická terapie *  bazální stimulace *   speciální pedagogika

Další tituly je možné nalézt  využitím dalších hesel:

Fajmonová, Jana a Chovancová, Miroslava. Snoezelen: možnosti využití snoezelenu při práci s žáky v základní škole speciální. Vyd. 1. Praha: IPPP - Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR, 2008. 119 s. ISBN 978-80-86856-39-1.

Hájková, Vanda a kol. Bazální stimulace, aktivace a komunikace v edukaci žáků s kombinovaným postižením: monografie. 1. vyd. Praha: Somatopedická společnost, 2009. 159 s. ISBN 978-80-904464-0-3.

Krejčířová, Olga, Vymazalová, Eliška a Hublar, Jaroslav. Teorie a praxe speciálněpedagogické andragogiky. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011. 71 s. Ostatní. ISBN 978-80-244-2880-2.

O metodě Snoezelen http://en.wikipedia.org/wiki/Snoezelen (včetně odkazů na další stránky)

Vámi zadané heslo je nutné kombinovat s dalšími hesly, které souvisejí s tématem.

Zahraniční publikace můžete vyhledat jednak v souborném katalogu ČR - báze SKC, na stránkách Národní pedagogické knihovny J.A.Komenského http://npmk.cz/knihovna , případně i na portálu Národní lékařské knihovny MEDVIK http://www.nlk.cz/medvik   (až do tohoto zdroje budou knihy na území ČR v některé z knihoven) nebo ve světovém souborném katalogu WorldCat http://www.worldcat.org (Vámi vybranou knihu / vybrané knihy je nutné ověřit z hlediska dostupnosti v knihovnách v ČR).
K vyhledání potřebujete znát odborné termíny v jazyku, ve kterém mají být knihy k dispozici.
V souborném katalogu WorldCat jsme zadali "basal stimulation" (bez závorek) a byly vyhledány např. i tyto tituly

Titel: Basale Stimulation in der Pflege die Grundlagen
Author: Christel Bienstein; Andreas D Fröhlich
Publisher: Bern Huber 2010. 261 S. Ill., graph. Darst. 24 cm
ISBN: 9783456848860

Title: MEG : an introduction to methods
Author: Peter C Hansen; Morten L Kringelbach; Riitta Salmelin
Publisher: New York : Oxford University Press, 2010. xii, 436 p. : ill. (some col.)
ISBN: 9780195307238

Heslo: people with disabilities stimulation

Title: Sensory stimulation theory and activity ideas (for adults with physical and multiple disabilities)
Author: Susan Fowler; Spastic Society of Victoria.
Publisher: Melbourne : Spastic Society of Victoria, 1997. 178 p.
ISBN: 0959679472, 9780959679472

Dále existují zahraniční článkové databáze (plnotextové), které knihovny nabízejí svým registrovaným uživatelům, zde by bylo možné nalézt odborné články. Přehled licencovaných zdrojů, které nabízí NK ČR je k dispozici na https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju.
Téma zní jako zadání vysokoškolské práce, v tomto případě se obraťte na knihovnu vysoké školy, kterou studujete.