spartakiáda

Text dotazu

Dobrý den, hledám knihu, která by mapovala
Spartakiádu 1955 spíše se zaměřením na její financování.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Bohužel se nám nepodařilo v dokumentech, které byly vydány ke Spartakiádě 1955 nebo obecně spartakiádám nalézt takový, který by se zabýval finanční stránkou. Šlo především o propagandu, případně statistiky a organizátorské příručky. Asi nejpodrobněji se spartakiádami zabývá titul:

Šterc, Jaroslav. Československé spartakiády - nejmasovější projev naší tělesné výchovy. Praha: Olympia, 1975. 103, [i] s., [16] s. fot. příl.

Ovšem podle obsahu se zdá, že zde není řešeno financování spartakiád.

Další vydané knihy různého zaměření, které jsme prohlédli:

Mucha, Vilém. První celostátní spartakiáda 1955 - věcí všeho pracujícího lidu Československa. (2. vyd.). Praha: SVTVS, 1955. 20 s. Přednáškové osnovy; Seš. 22.

Program 1. celostátní spartakiády 1955: Praha 23.VI.-6.VII.1955. Praha: STN, 1955. [30] s.

1. celostátní spartakiáda 1955: Pokyny pro muže a ženy, cvičící na 1. celostátní spartakiádě. Praha: Štáb 1. celostátní spartakiády, 1955. 29 s.

Zajímavý může být i tento sborník:

Kšiňan, Jozef et al. Spartakiáda 1955: [sborník]. 1. vyd. Martin: Osveta, 1955. 145 s.

Volně na webu jsme nalezli dva odkazy na sbírky, které se spartakiádami zabývají:

Národní muzeum - sbírku dokumentů

https://www.nm.cz/cs/file/7421bdea67d8420fb7243cf97445e322/5884/Spartaki%C3%A1dy.pdf

Archivní sbírky - vyhledávání na stránkách MV ČR http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/Default.aspx

Domníváme se, že v archivní sbírce Ústředního výboru ČSTV by mohly být i informace finančního rázu.

Název fondu (sbírky): Československý svaz tělesné výchovy - ústřední výbor, Praha Uloženo v archivu: Národní archiv Místo vzniku fondu (sbírky): Praha Časový rozsah: 1954-1995 Metráž: 2 bm zpracováno (z toho 2 bm inventarizováno), 246,32 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Ústřední výbor ČSTV (1954-1990), Praha; Český ústřední výbor ČSTV (1954-1990), Praha Tematický popis: Pléna, předsednictvo, celostátní porady, majetkoprávní záležitosti, organizace, akce, spartakiády, sportovní disciplíny, zahraniční akce, filmy, jednotlivé sportovní svazy. Projektová dokumentace ČSTV, zrušená tělovýchovná zařízení a tělovýchovné jednoty, Pragosport, Sportservis, Brnosport - porady vedení, příkazy ředitele, koncepce rozvoje.

Archivní pomůcky: MRVÍKOVÁ I.: ČESKOSLOVENSKÝ SVAZ TĚLESNÉ VÝCHOVY - ÚSTŘEDNÍ VÝBOR, PRAHA - KINEMATOGRAFICKÉ FILMY, (1862) 1954 - 1985.

Inventář, 2000, s. 0, ev.č. 1551.