Spánek ptáků

Text dotazu

Dobrý den, prosím o nějakou informaci, jak dlouho spí ptáci. Nejlépe nějakou tabulku. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podobný dotaz jsme již zodpovídali v rámci služby Ptejte se knihovny. Odpověď s literaturou najdete zde: https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/ptaci-v-noci

K Vašemu konkrétnímu dotazu na délku spánku různých druhů ptáků jsme jednoznačnou odpověď (např. tabulku), jak jste psala, nenalezli.

Máme pro Vás ale tip na publikace, které o tématu poměrně obsáhle hovoří a některým druhům se věnují i podrobněji. Vybrané obecné informace o délce spánku jsme si dovolili citovat. Více však najdete v doporučených knihách.

Ornitologická příručka [Obhlídal 1977, s. 127-128] v kapitole Nocování a spánek uvádí např.:

„Se soumrakem dne se odebírají ptáci na nocoviště. Počátek nocování se mění s roční dobou, tj. prodlužováním nebo zkracováním dne. Ptáci nocují buď jednotlivě, nebo vyhledávají společně vhodná místa, kde se cítí bezpečně. ……Jinak nocují ptáci sami, v době hnízdění a námluv v blízkosti svého partnera na chráněném místě na stromě, v křoví, ale i na zemi. Někteří nocují v hnízdech, v dutinách nebo děrách. Husy, kachny a labutě se cítí v noci nejbezpečněji uprostřed hladiny.

Délka a hloubka spánku

Přes velkou aktivitu ve dne spí ptáci jen velmi krátce. Malí zpěvní ptáci jsou od svítání do soumraku v pohybu a ani za krátkého poledního odpočinku nespí. Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den. Malí ptáci za tahu prakticky nespí vůbec. V noci letí a ve dne hledají potravu. Jinak většina ptáků má tvrdý spánek a nedá se z něj snadno vyrušit. Zejména obyvatelé dutin (datli, sýkory) spí tvrdě. Zdá se, že tažní ptáci, kteří jsou velkou část svého života ovládáni tažným pudem, jsou citlivější a snadněji se probudí. Při sebemenším hluku se probouzejí skřivani a pěnice.“ Díle se v knize hovoří i o polohách, v jakých ptáci spí.

 Obecná ornitologie [Veselovský, Dungel 2001, s. 295, 297, 304-306], také obsahuje podobnou kapitolu Odpočinek a spánek:

„…. odpočinek a spánek, kterému většina ptačích druhů věnuje minimálně jednu třetinu svého denního programu. Tato doba je ovšem různá u jednotlivých druhů, ko lísá i během ročních období a závisí i na řadě dalších faktorů. ………Spánek je delší v zimě než v létě. ………U jednotlivých druhů lze změřit, za jaké intenzity světla se probouzejí a za jaké se ukládají k spánku. ……..Samozřejmě že existuje i řada dalších faktorů, ptáci z míst bohatých na potravu se po nasycení ukládají k spánku dříve než ptáci hladoví. Podobně ti ptáci, kteří musejí na své nocoviště letět delší trasu, se za pošmourných dní vracejí dříve, stejně je tomu i za větrného počasí.

Stejní autoři ve své publikaci Etologie: biologie a chování zvířat [Veselovský, Dungel 2005, s. 359] píší:

„V některých případech se proto mluví o zdánlivém spánku, kdy pták zaujímá spací postoj, má však otevřené oči. V jiných případech, kdy ptáci mají pootevřená víčka, můžeme právem mluvit o dřímání. Velké druhy racků nezavírají oči na dobu delší než 60 sekund. U jiných ptáků však známe až několikahodinové periody spánku.“

Zdroje:

OBHLÍDAL, František. Ornitologická příručka. Praha: SZN, 1977. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:5bd56c50-b619-11e6-a108-005056827e51

VESELOVSKÝ, Zdeněk a Jan DUNGEL. Etologie: biologie chování zvířat. Praha: Academia, 2005. ISBN 80-200-1331-8. s. 359. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:21bc0070-808a-11e6-84e2-005056827e51

VESELOVSKÝ, Zdeněk a Jan DUNGEL. Obecná ornitologie. Praha: Academia, 2001. ISBN 80-200-0857-8. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:e39b2c00-d9cc-11e3-b110-005056827e51

s. 295, 297, 304-306

články v angličtině:

* https://ww2.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/bird-and-wildlife-guides/ask-an-expert/previous/howmuchsleepbirdsneed.aspx

* https://ca.audubon.org/news/how-do-birds-sleep

* https://centerofthewest.org/2016/04/25/how-do-birds-sleep/