spa procedury a wellness procedury

Text dotazu

Zajímala by mě otázka definici lázeňské procedury,
spa procedury a wellness procedury? Jaký je v tom rozdíl?

Odpověď

Dobrý den,

rozdíl mezi uvedenými pojmy by Vám mohl pomoci ozřejmit následující článek:

http://strategie.e15.cz/prilohy/marketing-magazin/wellness-spa-nebo-wellness-versus-spa-468566

Základní rozdíl mezi lázeňskými (spa) procedurami a wellness je v druhu léčebných prostředků a rozdílném přístupu (léčení následků/prevence).

Lázeňské procedury jsou převážně určeny nemocným lidem, jsou vedeny odbornými pracovníky (lékaři) a z velké části je proplácí zdravotní pojišťovny. Procedury jsou zaměřeny na léčbu konkrétních zdravotních problémů. K léčbě jsou využívány přírodní zdroje. Tzv. balneologická léčba zahrnuje např. elektroléčbu, vodoléčbu, fototerapii, uhličitou terapii, pitné režimy minerálních vod apod.

Wellness programy jsou zaměřeny převážně na prevenci. Provozovatelé wellness programů nejsou vázáni řadou zákonných povinností jako provozovatelé lázeňských procedur. U wellness programů není nutná přítomnost lékařů, wellness pobyty nejsou předepisovány lékaři a nehradí je zdravotní pojišťovny. Jak vyplývá již ze samotné definice slova wellness ( = zdravý životní styl, být a cítit se zdravě), wellness procedury jsou zaměřené na zdokonalení fyzické zdatnosti a pohyb, odbourání stresu, odpočinek, uvolnění. O wellness centrech se v knize "Wellness, moderní trendy hotelnictví" píše: "welness centra lze rozdělit na sportovní zařízení, spa či relaxační centra a beauty či kosmetický salón. Hotelová sportovní zařízení zahrnují v první řadě posilovnu, dále plavecký bazén, tenisový kurt, kurt na squash, hrací plochu pro pétanque, golfové hřiště, různá hřiště pro kolektivní hry aj. Spa/relaxační centrum je jistou alternativou k provozu lázeňského charakteru, ale nejedná se zde o prostory pro léčbu pomocí přírodních léčivých zdrojů, nýbrž o komplex relaxačních a regeneračních zařízení, která zahrnují bazén, hydromasážní zařízení, masážní salón, saunu, solárium, parní lázeň aj."

Použité zdroje:

* Moderní trendy v hotelnictví - Wellness. 1. vyd. Praha : MAG Consulting, 2006. ISBN 80-86724-21-2.

* SEIFERTOVÁ, Věra. Marketing v lázeňském cestovním ruchu. 1. vyd. Praha : Vysoká škola cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství : Pragoline, 2003. ISBN 80-86592-00-6.

* http://strategie.e15.cz/prilohy/marketing-magazin/wellness-spa-nebo-wellness-versus-spa-468566