Soupis podle víry 1651 -obec Sedlišť -Sedliště - Běchary - jméno Horčička asi Bydžovsko

Text dotazu

Hezký den
Prosím o zjištění ze Soupis podle víry 1651, zda se tam vyskytuje jméno Horčička . (zúžení místa - obec Sedliště - Sedlišť nebo Běchary u Kopidlna) asi Bydžovsko (nebo Jičínsko)
Moc Vám děkuji

Odpověď

Dobrý den,

tento dotaz nedávno zodpovídali kolegové z Národní knihovny ČR, níže kopíruji jejich odpověď.

Jak uvádíme v jedné z předchozích odpovědí na obdobný dotaz, Jičín, potažmo Jičínsko, patří do skupiny panství a měst, k nimž soupisy nejsou k dispozici; buď se nedochovaly, anebo nebyla data k soupisu odevzdána – viz https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/dotaz-k-berni-rule-a-soupisu-poddanych-podle-viry. Nedaleké Sedliště na tom tak pravděpodobně bude shodně.

Uvedené příjmení jsme hledali ještě v berních rulách a generálním rejstříku berních rul a soupisů poddaných; ve jmenované obci či jejím bezprostředním okolí jsme záznam o osobách se jménech Horčička nenalezli. Níže tedy zasíláme alespoň přehled o jméně Horčička napříč kraji (v některých případech sedí alespoň kraj a oblast, kde byste chtěl Horčičky hledat) a doporučujeme k případnému vlastnímu prostudování publikaci „Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Hradecko-Bydžovsko (2000):

*Horčička Jan, kraj Bechyňsko, obec Miličín, soudní okres i panství/statek Mladá Vožice;
*Horčička Jan a Václav, kraj Chrudimsko, obec Ostřetín, soudní okres Holice, panství/statek Pardubice, sedlák;
*Horčička, Jiřík, kraj Chrudimsko, obec Bylany, soudní okres Chrudim, panství/statek Heřmanův Městec (špitál), sedlák;
*Horčička, Martin, kraj Hradecko, obec Cidlina, soudní okres Lomnice nad Popelkou, panství/statek Milíčeves, sedlák;
*Horčička, Matěj, kraj Chrudimsko, obec i soudní okres Vysoké Mýto, královské město, krejčí;
*Horčička, Václav, kraj Kouřimsko, obec a panství Cerhenice, soudní okres Kouřim, chalupník.

Použité zdroje

Zdroje a doporučená literatura:
ČERVENÝ, Václav a Jarmila ČERVENÁ. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. Praha: Libri, 2003. sv. 1, s. 539, 544. ISBN 80-7277-058-6.
MATUŠÍKOVÁ, Lenka, ed., KUKÁNOVÁ, Zlatuše, ed. a ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Hradecko-Bydžovsko. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv v Praze, 2000. 4 sv. (1539 s.).
PEŠÁK, Václav. Berní rula, Sv. 12, 1. díl: Kraj Hradecký. Praha: Státní nakladatelství učebnic v Praze, 1951, s. 152.