soupis poddaných podle víry

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě , zda v soupisu poddaných ....Kuřimsko , najdu Letovice , Meziříčko , Křetín ?
Kde se dají tyto soupisy koupit ?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

soupis poddaných podle víry z roku 1651 byl první pokus o sepsání veškerého obyvatelstva v Čechách. Jde o badateli velmi žádaný titul, proto se jej Národní archiv rozhodl vydat v elektronické podobě ve formátu PDF.  Všechny svazky budou postupně a zdarma zpřístupňovány na webových stránkách Národního archivu: http://www.nacr.cz/publikace/e-knihy/

Vámi zmiňované oblasti jsou na Moravě, a tak je v soupisu nenaleznete. Nejstarší dochovaný moravský katastr jsou tzv. Lánové rejstříky, které vzešly z druhé lánové vizitace, jež se konala v letech 1669-1679. Zahrnují ale také údaje z první lánové vizitace  z roku 1657.

V letech 2013 a 2014 byl celý fond digitalizován a je přístupný prostřednictvím webové aplikace Moravského zemského archivu v Brně. Generální rejstřík k lánové vizitaci vydaný v roce 2015 obsahuje 189 102 záznamů (včetně obyvatel královských měst, kterých se lánová vizitace netýkala).

Zde je odkaz na digitalizované dokumenty: http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/a8sl4dd2bad3D1.htm

Přejeme mnoho zdaru při bádání