Soupis poddaných podle víry 1651-Čáslavsko

Text dotazu

Dostala se mi do ruky edice z roku 1999 Soupis
poddaných podle víry-Čáslavsko 1. a 2. díl, ale marně jsem tam hledal
vesnice statku Vojnův Městec (Světnov, Stržanov, Polnička apod.), přitom v
mapce přiložené v příloze tento statek je.

Nevíte prosím, čím to může být?

Odpověď

Dobrý den,

mapa, která je přiložena k "Soupisu poddaných podle víry z roku 1651.

Čáslavsko 2." zachycuje rozdělení kraje podle panství a statků k r. 1653/1654. Na mapě jsou vyznačena všechna panství. Černě šrafovaná jsou zde pouze místa, která nebyla zaznamenána v berní rule (nikoliv v Soupisu poddaných podle víry).

Soupis poddaných z oblasti patřící pod statek Vojtův Městec se tedy pravděpodobně nedochoval či nebyl vůbec pořízen.

Vysvětlení přináší text úvodu jedné z knih Soupisu poddaných podle víry:

"Soupis vyhotovovaly na jednotlivých panstvích vrchnostenské kanceláře, v královských městech kanceláře městské, z poddanských měst je vyhotovovala pouze některá, za ostatní tak činila vrchnost. Většina panství a statků splnila požadavky patentu do léta 1651. Před ukončením celé akce však vydala místodržitelská kancelář 3. června 1651 další patent, jímž upouštěla od podrobné formy soupisu a nařizovala vypracovat pouze sumární výkaz nekatolických osob. Proto nebyl na některých panstvích soupis vyhotoven vůbec, na některých byl sice vyhotoven, ale nebyl odeslán a zůstal uložen ve vrchnostenské kanceláři. Situace se různí kraj od kraje, v některých případech je nemožné s určitostí zjistit, zda byl soupis pořízen a z nějakého důvodu se nedochoval, či zda nebyl pořízen vůbec."

(Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Boleslavsko. 2., dopl. vyd. Praha : Národní archiv, 2005.)