Souborné dílo K. H. Máchy

Text dotazu

Kdy vyšlo poslední souborné dílo
K. H. Máchy?

Odpověď

Dobrý den,
o souborných vydáních díla K. H. Máchy se v jednom z nejnovějších výborů z jeho díla: Karel Hynek Mácha - Prózy (vyd. 2008) píše: "Během dvacátého století bylo Máchovo souborné dílo vydáno hned několikrát; v první třetině tohoto století bylo u různých nakladatelů vydáno celkem šestkrát, např. v letech 1928 - 1929 ve třech svazcích souborné vydání Máchovy tvorby připravené F. Krčmou. Novější souborné vydání tvorby K. H. M. bylo realizováno ve třech svazcích v letech 1959 - 1972 v SNKLHU v edici Knihovna klasiků; první svazek obsahuje autorovu básnickou tvorbu, druhý počiny prozaické, třetí svazek je věnován Máchově korespondenci a deníkům (ed.
R.Skřeček, K.Dvořák, J.Mukařovský, K.Janský). Zatím poslední souborné vydání Máchova díla (Dílo K. H. M.) připravil ve dvou svazcích v roce 1986 M.
Pohorský v nakladatelství Československý spisovatel."
(MÁCHA, Karel Hynek. Prózy. [uspořádání Zdeněk Hrbata a Martin Procházka ; komentář Zdeněk Hrbata, Martin Procházka a Michal Charypar]. Praha :
Nakladatelství Lidové noviny, 2008. s. 471 - 472.)

Tyto údaje potvrzuje i Česká národní bibliografie:
http://sigma.nkp.cz/cze/cnb

Posledním souborným vydáním je tedy dílo:
* MÁCHA, Karel Hynek. Dílo : čtenářský soubor. sv. 1., Máj. Básně.
Dramatické zlomky. Dopisy. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1986.
* MÁCHA, Karel Hynek. Dílo ; Karel Hynek Mácha : čtenářský soubor. Díl 2, Prózy ; Zápisníky ; Deníky. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1986.