Sorbus bohemica, sorbus sudetica

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je jeřáb český i jeřáb krkonošský endemit ČR a jestli je pravidlem že jsou oba vázány výhradně na bazický podklad. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den, oba druhy jsou endemity. Jeřáb krkonošský (sorbus sudetica) se v literatuře vyskytuje spíše pod názvem jeřáb sudetský. Podrobný popis obou jeřábů jsme nalezli v knize:
* Květena České republiky. sv.3. 1. vyd.  Praha : Academia, 1992.

O výskytu jeřábu českého (sorbus bohemica) se zde píše:
"Rozvolněné teplomilné, zvl. šipákové doubravy, skalní stepi a xerotermní svahy (zvl. j. a jz.)nezřídka +- mezofilní světlé dubohabřiny a jejich pláště. Charakteristický výskyt na vrcholech kopců. Z pravidla na bazických vyvřelinách (čediče, znělce), řídčeji na vápencích. (...) Endemit Českého středohoří, kde roste roztroušeně v kolinním a suprakolinním stupni Labského a Milešovského středohoří (min.: více lokalit, ca 300 m, max.:Kletečná, 726 m)"

Stejná publikace uvádí i následující informace o jeřábu sudetském
(krkonošském):
"Příkré, závětrné svahy karů (zvl.lavinové dráhy). Nejčastěji na skeletovitých rankerových půdách a podzolech, někdy na hlubších humózních půdách na substrátech různé reakce. (...) Pouze v subalpinském stupni a karech Krkonoš (min.: Labská jáma, 1050 m, max.: hora Krkonoš, 1350 m). Endemit."

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.09.2009 16:46

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu