Sorbus bohemica, sorbus sudetica

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je jeřáb český i jeřáb krkonošský endemit ČR a jestli je pravidlem že jsou oba vázány výhradně na bazický podklad. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den, oba druhy jsou endemity. Jeřáb krkonošský (sorbus sudetica) se v literatuře vyskytuje spíše pod názvem jeřáb sudetský. Podrobný popis obou jeřábů jsme nalezli v knize:
* Květena České republiky. sv.3. 1. vyd.  Praha : Academia, 1992.

O výskytu jeřábu českého (sorbus bohemica) se zde píše:
"Rozvolněné teplomilné, zvl. šipákové doubravy, skalní stepi a xerotermní svahy (zvl. j. a jz.)nezřídka +- mezofilní světlé dubohabřiny a jejich pláště. Charakteristický výskyt na vrcholech kopců. Z pravidla na bazických vyvřelinách (čediče, znělce), řídčeji na vápencích. (...) Endemit Českého středohoří, kde roste roztroušeně v kolinním a suprakolinním stupni Labského a Milešovského středohoří (min.: více lokalit, ca 300 m, max.:Kletečná, 726 m)"

Stejná publikace uvádí i následující informace o jeřábu sudetském
(krkonošském):
"Příkré, závětrné svahy karů (zvl.lavinové dráhy). Nejčastěji na skeletovitých rankerových půdách a podzolech, někdy na hlubších humózních půdách na substrátech různé reakce. (...) Pouze v subalpinském stupni a karech Krkonoš (min.: Labská jáma, 1050 m, max.: hora Krkonoš, 1350 m). Endemit."