Sophiina volba

Text dotazu

Byla výše jmenovaná kniha inspirována skutečností. Pokud ano, jaká část?

Odpověď

Dobrý den,

na Wikipedii je uvedeno, že v knize Sophiina volba je autobiografická pasáž, kterou napsal spisovatel o svých zkušenostech z prvního zaměstnání. Viz odkaz: https://en.wikipedia.org/wiki/William_Styron

"After graduation, Styron took an editing position with McGraw-Hill in New York City. Styron later recalled the misery of this work in an autobiographical passage of Sophie’s Choice. After provoking his employers into firing him, he set about writing his first novel in earnest."

V následujících dvou odkazech z tisku se dočtete, jak spisovatel Willam Styron sám popisuje inspiraci, která ho ke sepsání knihy vedla:

"Styron graduated in 1947, at the age of 22, and took an editing position at McGraw-Hill in New York (he was soon afterwards fired). He spent one six-week period in a boarding house whose other tenants included a mysterious Polish woman 10 years his senior - the inspiration for the central character of Sophie's Choice."

http://www.independent.co.uk/news/obituaries/william-styron-422730.html

Polskou emigrantku, vysokou, krásnou, vychrtlou, ženu, která prošla koncentračním táborem, potkal jako sousedku v brooklynském penzionu, kde nějaký čas pobýval.

Ústřední scéna Sophiiny volby ho napadla v jeden moment v rámci umělecké inspirace v polovině sedmdesátých let. V rámci přípravy ke psaní khiny osobně navštívil Auschwitz a studoval dobovou literaturu."

"To write the book he researched the Holocaust closely, visiting Auschwitz in 1975 and reading widely.

Styron approached his writing in an unconscious way. Sophie's Choice one day popped into his head - he said that he had woken on a beautiful spring day with the complete idea for a novel in his mind. "I don't mean to say that when I had that particular inspiration that I saw the whole story. But I did see this particular moment - the choice."

https://news.google.com/newspapers?nid=1350&dat=19830206&id=q1wxAAAAIBAJ&sjid=vAIEAAAAIBAJ&pg=3303,1175441&hl=cs

Je tedy možné říci, že hlavní motiv knihy vznikl na základě spisovatelovy inspirace a z části jsou v ní prvky inspirované skutečnými událostmi a z části také autobiografické.