Solventnost, likvidnost

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi pojmy solvence, solventnost, likvidita a
likvidnost.

Odpověď

Solvence  =  schopnost firmy dostát svým závazkům

Solventnost = platební schopnost neboli dostát svým finančním závazkům řádně a včas

Likvidita  =  schopnost podniku dostát svým závazkům, přeměnit svá aktiva do likvidní formy bez většího poklesu ceny

Likvidnost  =  schopnost majetku přeměnit se na finanční prostředky

Termín solvence, solventnost se používají spíše v dlouhodobém horizontu, likvidita a likvidnost pak v krátkodobém

viz: https://managementmania.com/cs/likvidita

V internetovém Slovníku cizích slov nejsou termíny správně vysvětleny.