Soliton

Text dotazu

nemohl jsem najít česky, co je soliton.
tak co to je? (a hlavně česky)
děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Přesný původ slova  jsme nenalezli, můžeme pouze předpokládat, že výraz soliton pochází z latiny(italštiny), a je příbuzný s výrazy mající v základu slabiku sol - např. sólista, sólo, solitér.

Pro další informace doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Vysvětlení pojmu soliton  jsme nalezli na http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/soliton-existuji-vecne-vlny-4765/.

Výzkum solitonů (solitonových vln) započal v 19. století, když mladý skotský inženýr John Scott-Russel viděl, jak kanálem postupuje jedna jediná vlna, a to, kam až ji mohl pozorovat, beze změny svého tvaru.

Traduje se, že Russel vyskočil na koně a sledoval vlnu po dlouhé kilometry podél kanálu. Soliton je samostatná vlna, jakýsi pahorek na prostředí , který během pohybu striktně udržuje svůj tvar a nerozplývá se. Solitony jsou pozoruhodně stabilní, a mají proto mnohá důležitá použití, od bezporuchového posílání světelných pulzů přes mozkové buňky až k pochopení vln typu tsunami.

Léta se vedla v odborných kruzích bouřlivá debata, jestli solitonové vlny opravdu existují: obvyklé vlny v přírodě slábnou a postupně se rozplývají, takže solitony by měly být jakýmsi tajuplným komplotem. Celá debata začala, když Korteweg a jeho student de Vries napsali v roce 1895 svou rovnici pro vodní vlny v obdélníkovém kanálu a rigorózně předvedli, že tato rovnice má opravdu solitonové řešení.

Rovnice se dnes nazývá Kortewegova-De Vriesova a je nelineární - poslední člen je kvadratický v neznámé u. Má strukturu úplně jinou než lineární rovnice pro elektromagnetické vlny, ale je dobrým modelem pro celou řadu nelineárních solitonových rovnic s podobnými vlastnostmi.

Solitony mají i jiné zajímavé vlastnosti. Tak například jejich rychlost šíření je úměrná jejich amplitudě (výšce), takže větší vlna dožene vlnu menší. A když se dvě solitonové vlny potkají a střetnou, pokračují nakonec ve své pouti nezměněny, pouze s jistým zdržením. Tyto vlny se tedy nemohou navzájem zrušit nebo poškodit, a tím mohou být velice užitečné - ale i nebezpečné.