Sociální pracovník

Text dotazu

Dobrý den, prosím o názvy titulů vztahujících se k tématu pozice a role sociálního pracovníka. Konkrétně jde o sociálníhO pracovníka v nízkoprahovém zařízení pro děti a mláděž. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
K tématu nízkoprahových zařízení se vztahují níže uvedené publikace, ve kterých by mohla být osobnost sociálního pracovníka v této instituci zmíněna (např. dle naskenovaného obsahu, který je-li k dispozici, přikládáme k záznamu dokumentu).  Některé z uvedených dokumentů jsou vysokoškolské práce, u nichž je omezen přístup k plnému textu. Informace o možnosti náhledu na práci získáte v knihovně, kde je práce uložena.

FILÍPKOVÁ, Zdena, ed. et al. Dobrá praxe: české a zahraniční zkušenosti z práce v nízkoprahových terénních a kontaktních službách. [Praha]: Česká asociace streetwork (ČAS), 2011. 117 s. ISBN 978-80-905069-0-9.

LEŠKOVÁ, Lýdia. Field social work - help for group of children in danger. 1st ed. in Tribun EU. Brno: Tribun EU, 2010. 66 s. Librix.eu. ISBN 978-80-7399-928-5.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201105/contents/nkc20112183653_1.pdf

KLÍMA, Petr, ed. et al. Kontaktní práce: antologie textů České asociace streetwork. 2. vyd. [Praha: Česká asociace streetwork, 2009]. 359 s. ISBN 978-80-254-4001-8.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200910/contents/nkc20091855591_1.pdf

KOUTNÝ, Jakub. Metodika poskytování sociálních služeb nízkoprahovým klubem Wu-Wej v Kyjově [rukopis]. 2006. 34 l.
Pozn.: klauzurní práce

Nízkoprahové programy pre deti a mládež: úvod do problematiky. 1. vyd. Bratislava: Nadácia mládeže Slovenska, 2005. 136 s. ISBN 80-969348-0-5.

VOREL, Jiří. Princip participace v nízkoprahovém zařízení [rukopis]. České Budějovice, 2010. 46 l. Dostupné také z: <http://minas.jcu.cz/F/?func=direct&doc_number=000174937>.
Pozn.: bakalářská práce

SIKOROVÁ, Lucie. Nízkoprahová centra jako nástroj prevence sociálně patologických jevů dětí a mládeže [diplomová práce] = The Low-threshold centres as a tool of sociopatological phenomena prevention for kids and youngs [diplomová práce]. Opava: [vl.nákl.], 2009. 47 s.
Pozn.: Diplomová práce

BARTOŠÍKOVÁ, Ivana a VOŘÍŠEK, Radovan. Příručka pro nízkoprahové terapeuty. 1. vyd. Brno: Sdružení Podané ruce, 1998. 78 s. SCAN; sv. 1. ISBN 80-85834-57-X.

MACHÁČOVÁ, Monika. Způsoby trávení volného času se zaměřením na nízkoprahová centra = <<The >>way of spending leisure time activities aimed at disabled accesible centres. Opava: [vl.nákl.], 2008. 49 s.
Pozn.: bakalářská práce

Záznamy naleznete v Souborném katalogu ČR (SKC), kde jsou uvedeny také informace, ve které knihovně se daný dokument nachází. Pokud nejste uživatelkou dané knihovny, lze získat vybrané knihy prostřednictvím meziknihovních služeb (více informací o této službě naleznete na adrese http://archiv.knihovny.cz/co-knihovna-nabizi/sluzby/175-meziknihovni-sluzby). Vždy záleží na knihovně, kterou o výpůjčku žádáte, zda a za jakých podmínek (prezenční X absenční studium) Vám může knihu půjčit. V knihách si také můžete všimnout seznamu použité/doporučené literatury, která Vás často může navést na další tituly.

Zajímavým zdrojem by pro Vás také mohly být článkové databáze ANL  [ http://aleph.nkp.cz/F/RHDI26N1NNJ5AM43QRTA9MDY8V612MPN24FPLFGQEALQGFGNT3-26387?func=file&file_name=find-b&local_base=ANL ]a ANL+ (http://anlplus.jib.cz/ , ANL+ také dostupné v rámci Jednotné informační brány www.jib.cz , kde můžete také zvolené zdroje libovolně kombinovat pro co nejefektivnější vyhledávání).

Uvádíme Vám příklady článků z báze ANL:
VIRČÍKOVÁ, Michaela. Zkušenosti z práce v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež = Experience in work in low-threshold facilities for children and youth. In: Sborník příspěvků: Vzdělávání menšin a multikulturní výchova v evropském kontextu. Liberec: Liberecké romské sdružení, 2010. s. 130-136. ISBN 978-80-903953-4-3.

Práce s neorganizovanými dětmi a mládeží. Setkání všech nízkoprahových zařízení pro děti a mládež. Éthum, 2003, 39, s.1-151.
Pozn.:  Sborník příspěvků různých autorů z konference Práce s neorganizovanými dětmi a mládeží (21.-22.5.2003, Praha). Tematické okruhy konference: nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, 4 roky s programem Gabriel, otevřené kluby,komunitní kluby, kluby při škole, dobrovolníci, donátoři aj.

KLÍMA, Petr a JEDLIČKA, Richard. Sociálně pedagogická práce s dětmi a mládeží v tíživých životních situacích v nízkoprahovém kontextu. Speciální pedagogika, 2002, 12(4), s.226-241.
Pozn.: Pojem nízkoprahovost. Čím a jak se odlišují nízkoprahové služby od standardních. Základní typy nízkoprahově organizovaných služeb (streetwork, kontaktní centra, ...). Různé podoby sociální a sociálně pedagogické práce.

OLBERTOVÁ, Erika. Každý touží někam patřit: nízkoprahová zařízení skýtají často jediné útočiště tisícům dětí. Děti a my: časopis pro rodiče, učitele a pracovníky pomáhajících profesí, 2012, 42(9), s. 46-48. ISSN 0323-1879.
Pozn.: Informace o nových metodách sociální pomoci - streetwork (terénní sociální práce) a nízkoprahové kluby (nízkoprahová zařízení pro děti a mládež). Autorka se zaměřila na činnost Komunitního centra Motýlek na Praze 9, jeho vznik a nabízené služby. Problémovým dětem a dětem ze špatných rodinných poměrů je nabízena kvalitní alternativa aktivního vyžití. Zásadním přínosem je také prevence a poradenství. Dva příběhy klientů centra.

Báze ANL (stejně tak i ANL+) obsahuje mnohem více záznamů článků o nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež, ovšem ze záznamu nelze určit, do jaké míry a zda vůbec se v nich vyskytují zmínky také o sociálních pracovních. Z tohoto důvodu by bylo nejjistější, kdybyste články prošla a sama určila, které jsou pro Vás relevantní, a které již nikoli. Články naleznete např. zadáním slov "nízkoprahov*", dět, mládež, apod. Znak * slouží pro pravostranné rozšíření výrazu.

Dále můžete využít online zdroje typu zahraničních článkových databází, např. volně dostupnou databází výchovy a vzdělávání ERIC (http://www.eric.ed.gov) či licencované zdroje NK ČR pro registrované uživatele v NK (seznam těchto zdrojů naleznete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3. K většině těchto bází je možný také vzdálený přístup, viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104 . Z těchto zdrojů můžete využít např. Ebsco, Web of Knowledge  či elektronickou knihovnu ebrary.

Informace, či alespoň prvotní náhled na celou problematiku můžete čerpat také z prací volně dostupných n a internetu, např.:
Bakalářská práce "Práce s neorganizovanou mládeží v nízkoprahovém zařízení" - http://is.muni.cz/th/135748/pedf_b/Bak._prace_Bruknerova.pdf
Pojmosloví nízkoprahových zařízení - http://www.streetwork.cz/index.php?id=202&option=com_content&task=view