sociální mobilita

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak souvisí sociální mobilita s demokracií. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, velmi obecně vzato demokratické systémy se vyznačují spíše větší sociální mobilitou, ale i tady mohou být rozdíly mezi státy i rozdíly historické,navíc srovnání zemí se může v čase měnit. Základní informace najdete ve Wikipedii (doporučujeme zvláště anglickou verzi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Social_mobility,
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A1ln%C3%AD_mobilita).
Pro podrobnější pojednání o vztahu sociální mobility a demokracie by bylo třeba studovat odbornou literaturu. Vhodnější by bylo ovšem vyjít od pojmu sociální mobility. Tento pojem byl zkoumán vždy v souvislosti s širším společenským kontextem, a tedy by neměl být problém vyhledat pasáže vztahující se k demokracii a srovnání různých systémů z tohoto hlediska. - Je pravděpodobné, že v různých oblastech se sociální mobilita bude lišit v závislosti na řadě faktorů.

Literaturu doporučujeme hledat v:

- báze NKC (knihy v NK ČR - http://sigma.nkp.cz/F/) - klíčová slova:
sociální mobilita, social mobility (zkráceně lze použít: social? mobilit?); ev. lze v bázi SKC hledat knihy v českých knihovnách;
- báze ANL (tamtéž) pro čsp. články vydané v ČR, tedy zejména pro otázku soc. mobility v ČR.

- dále můžete hledat texty v plnotextových databázích, pro čtenáře NK např. v databázi Ebsco SocINDEX.

Obor

Sociologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.09.2009 09:57

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu