Sociální komunikace

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li byste mi mohli poradit jaké body může
obsahovat téma sociální komunikace(+jaká podtémata by mohla být zajímavá), a
zda byste mi mohli doporučit určitou literaturu ke zpracování tohoto tématu.

Odpověď

Dobrý den,
sociální komunikace je definována jako proces sdělování a vyměňování informací v societě. V rámci soc. komunikace můžeme rozlišovat např.
komunikaci intrapersonální (jedinec komunikuje sám se sebou), interpersonální (komunikující jedinec komunikuje s dalším jedincem/jedinci, všichni zůčastnění vystupují jako individua nebo komunikaci veřejnou (sdělení je předáváno veřejnosti, tj. anonymním čtenářům, psluchačům,...typickým projevem je masová komunikace. Sociální komunikace může probíhat dále v bezprostředním i zprostředkovaném kontaktu, verbálně za pomocí jazyka nebo nonverbálně za využití pohybů těla, gest, mimiky, apod.
Zde už záleží pouze na Vás, která část sociální komunikace je Vám blízká a pro Vás zajímavá.
Vzhledem k celkové atraktivnosti tématu je k dispozici poměrně velké množství literatury, uvádíme Vám tedy výběr:
1) HOŠKOVÁ, Lenka; LAKATOŠOVÁ, Jana. Komunikace. Olomouc : Univerzita Palackého, 1994. 69 s. ISBN 80-7067-407-5.

2) MIKULÁŠTÍK, Milan. Komunikační dovednosti v praxi. Vyd. 1.. Praha :
Grada, 2003. 361 s. ISBN 80-247-0650-4.

3) LEŠKO, Ladislav. Náhled do sociální komunikace. V Tribunu EU vyd. 1..
Brno : Tribun EU, 2008. 99 s. + 1 CD-ROM. ISBN 978-80-7399-466-2.

4) VYBÍRAL, Zdeněk. Psychologie komunikace. Vyd. 1.. Praha : Portál, 2005.
319 s. ISBN 80-7178-998-4.

5) HONEY, Peter. Tváří v tvář : (průvodce úspěšnou komunikací). Vyd. 1..
Praha : Grada, 1997. 180 s. ISBN 80-7169-445-2.

6) MORIS, Desmond. Bodytalk = Řeč těla. Vyd. 1.. Praha : Ivo Železný, 2004.
245 s. ISBN 80-237-3870-4.

7) TEGZE, Oldřich. Neverbální komunikace. Vyd. 1.. Brno : Computer Press, 2003. ix, 482 s. + 1 CD. ISBN 80-7226-429-X.

8) BUREŠ, Ivan; LOPUCHOVSKÁ, Vlasta. 10 zlatých pravidel překonávání nejčastějších komunikačních bariér. Vyd. 1.. Praha : Management Press, 2007.
170 s. ISBN 978-80-7261-166-9.

9) THOMSON, Peter. Tajemství komunikace. Vyd. 1.. V Brně : Alman, 2001. 245 s. ISBN 80-86135-16-0.

10) JANOUŠEK, Jaromír. Verbální komunikace a lidská psychika. Vyd. 1.. Praha
: Grada, 2007. 169 s. ISBN 978-80-247-1594-0.

11) MCQUAIL, Denis. Úvod do teorie masové komunikace. Vyd. 1.. Praha :
Portál, 1999. 448 s. ISBN 80-7178-200-9.

Tyto a mnohé další publkace naleznete v online katalogu Národní knihovny ČR NKC, chcete-li zjistit dostupnost publikací v jiné české knihovně, zvolte Souborný katalog SKC, oba dostupné na www http://sigma.nkp.cz/F/ . Pro dohledání dalších publikací můžete využít hesla "sociální komunikace, verbální komunikace, nonverbální/neverbální komunikace, masová komunikace, atd." Nalezených záznamů je hodně, lze je dále upravovat pomocí funkcí filtrovat a zpřesnit.