sociální inteligence

Text dotazu

Dotazuji se, kde je možné dozvědět se více o sociální inteligenci, která je definována např. jako schopnost kladně působit na své okolí. Hledám nějaké informační zdroje k tématu. Je uváděno, že sociální inteligenci lze na rozdíl od vrozené inteligence nácvikem zvyšovat. Proto by mě zajímaly i postupy rozvíjení. Vím jen o jedné publikaci Vztahová inteligence od S.F.Grosse. Uvítám odkazy na další. Předem děkuji za informace.

Odpověď

Dobrý den, v českém jazyce se tématu sociální inteligence prozatím věnuje jen velmi omezené množství titulů. Jsou to například publikace:

* Sociální komunikace : (pedagogická) / Lenka Rogožanová. -- Brno : Institut mezioborových studií, 2005. -- 39 s. : il. ; 30 cm
*  Emoční a sociální rozvoj osobnosti. -- Liberec, ENNEA ČR, [2006?]-. -- sv. : il. ; 21-30 cm
* Temperament, inteligence, sebepojetí : nové pohledy na tradiční témata psychologického výzkumu / Marek Blatný, Alena Plháková. -- Vyd. 1.. -- Brno : Psychologický ústav Akademie věd ČR ; Tišnov : Sdružení SCAN, 2003. -- 150 s. ; 21 cm

a samozřejmě Vámi zmíněná kniha:
* Vztahová inteligence : schopnost a umění získat si lidi / Stefan F. Gross ; [z německého originálu ... přeložil Jiří Pondělíček]. -- 2. vyd.. -- Praha : Management Press, 2003. -- 235 s. : il. ; 21 cm

Rozvoj praktické inteligence (sociální a emoční) pomocí her řeší kniha:
* Radost z inteligence, aneb, Příručka pro dočasné majitele IQ s názornými ukázkami / Jan Vodňanský. -- Vyd. 1.. -- Brno : Computer Press, 2003. -- 110 s. : il. ; 23 cm

Více informací k danému tématu můžete získat ze zahraniční literatury.
Vybrané tituly z Online katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):
* Social intelligence : from brain to culture / edited by Nathan Emery, Nicola Clayton and Chris Frith. -- 1st pub. by Oxford University Press. -- Oxford : Oxford University Press, 2008, c2007. -- xiv, 445 s. : il. ; 24 cm
* IQ and the wealth of nations / Richard Lynn and Tatu Vanhanen. -- 1st pub.. -- Westport : Praeger, 2002. -- xviii, 298 s. : il. ; 25 cm

Další zahraniční literaturu je možné nalézt pomocí volně dostupné databáze Google Books: http://books.google.com/ (Social intelligence) či licencované online databáze WorldCat (jedná se o licencovanou databázi - přístup do databáze nabízejí některé knihovny v ČR - např. Národní knihovna ČR).
V případě zájmu o konkrétní zahraniční publikaci, která není v knihovnách ČR dostupná, je možné zažádat o zapůjčení knihy ze zahraničí pomocí Mezinárodní meziknihovní výpůjční služby (
http://www.knihovny.cz/page.php3?IDM=4&IDMS=16 ; http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mmvsj.htm ).