Sochy řemeslníků na Pražském orloji

Text dotazu

Dobrý den,
Je to pravda že sochy řemeslníků v dolní časti pražského (v pravém a levém rohu pod kalendářní deskou) orloje jsou autoportréty pravých řemeslníků, kteří orloj vyrobili? Jestli je to tak, jak se jmenují? Kdo přesně jsou?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 

ve spodní části Pražského orloje pod kalendáriem se nacházejí reliéfy ležících postav, tzv. spáči, kteří podle legendy ztvárňují někoho z tvůrců orloje. Při vyhledávání jsme se však nesetkali s relevantní informací, která by tuto legendu fakticky podložila.

 

Autor Jakub Malina se ve své publikaci o orloji domnívá, že jistou formou vyobrazení tvůrce orloje může být reliéf tváře na západní straně stavby pod soškou filozofa. Tvář nemá ústa, namísto nich jí z lebky vyrůstá kamenný sloup. Podle Maliny jde o odkaz na stavitele a architekta Petra Parléře, který se mimo jiné podílel na stavbě Katedrály sv. Víta a dalších pražských památek. I když Parléř zemřel před datací vzniku orloje 1410, mohl se na návrhu kamenické a sochařské výzdoby podílet. Palréřův odkaz je podle Maliny zhmotněný právě v reliéfu obličeje s kamenným sloupem vyobrazený ve formě rébusu – Petr - franc. Pierre znamená kámen a Parléř - franc. parler znamená hovořit, tedy hovořící kámen.

 

Více se můžete dočíst v publikaci: MALINA, Jakub. Praha esoterická: Staroměstský orloj : průvodce historií a esoterním konceptem orloje. Praha: Eminent, c2005. ISBN 80-7281-202-5. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:b33bff80-db80-11e7-8939-5ef3fc9ae867

 

Další zdroje, z nichž jsme čerpali:
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1113538-tajemstvi-prazskeho-orloje-inspiroval-ho-parler-nebo-dokonce-egyptane
https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Parl%C3%A9%C5%99
https://cs.wikipedia.org/wiki/Starom%C4%9Bstsk%C3%BD_orloj

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.06.2021 11:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu