socha před purkrabstvím Pražského hradu

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych zjistila, proč je před purkrabstvím Pražského hradu socha nahého muže, příp. kdo to má být a od kdy se zde nachází. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

socha nahého mladého muže s názvem "Mládí" či dříve též "Radostné mládí" pochází z dílny sochaře Miloše Zeta (1920 - 1995).

Na nádvoří Nejvyššího purkrabství byla umístěna v roce 1963,  kdy byl v purkrabství otevřen Dům československých dětí (dnes Muzeum hraček).  Socha tedy souvisela s náplní objektu, nezobrazuje pravděpodobně nikoho konkrétního.

Více informací a zajímavostí k uvedenému dílu se můžete přečíst např. na stránkách:

* http://cestovani.idnes.cz/krok-za-krokem-prazskym-hradem-dzw-/kolem-sveta.aspx?c=2000M286C10A

* http://dokapsy.blogspot.cz/2013/02/why-did-women-back-on-penis.html

Další použité zdroje:

Výtvarné umění: časopis Svazu československých výtvarných umělců. 1964, Číslo 2, str. 52.

EDERER, Antonín a AUGUSTA, Pavel, ed. Ulice a uličky Malé Strany a Hradčan. Vyd. 1. Praha: Milpo media, 2009. 167 s. Knihy o Praze; sv. 47. ISBN 978-80-87040-15-7.