Socha na Karlově mostě nosící štěstí

Text dotazu

Dobrý den,nevím co je na to pravdy,ale údajně,když
se dotknete jedné sochy na Karlově mostě nebo její části a něco si
přejete,tak se vám to splní. Ráda bych věděla co je na tom pravdy a o jakou
sochu se jedná. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

jedná se snad o sochu svatého Jana Nepomuckého, kterou si poslední dobou velmi oblíbili turisté. Bohužel, nepodařilo se nám najít spolehlivou informaci o původu tradice ohmatávání této sochy. Jedinou zmínku jsme našli v knize Jakuba Maliny Karlův most z řady Praha esoterická:
"Jan Nepomucký je zřejmě nejpopulárnější sochou mezi návštěvníky české metropole. Každý den ji obléhají stovky turistů, kteří v posledních letech z neznámých důvodů ohmatávají ´pro štěstí´ reliéfy s výjevy ze světcova údajného života. Staropražská legenda však magickou moc splnit tajné přání spojuje s malým kovovým křížkem v zábradlí, na místě, kde měl být světec svržen do Vltavy. Stačí prý jen položit prsty jedné ruky na pět hvězd křížku, pomyslet si přání a nikomu se s ním nesvěřovat".

Zdroj:

Malina, J.: Karlův most : Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře. Praha: Eminent, 2007.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.08.2010 11:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu