Sny

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se mohou slepým lidem zdát sny.

Odpověď

Dobrý den, touto tématikou se zabývají níže uvedené knihy.

SACKS, Oliver. Zrak mysli. 1. vyd. Praha : Dybbuk, 2011. 214 s. ISBN 978-80-7438-050-1.

FRANCOVÁ, Pavla. O čem se sní poslepu: co lidi, kteří vidí, zajímá na těch, kteří nevidí. Praha : Okamžik, 2005. 15 s. ISBN 80-86932-02-8.

Dále přikládám odpověď na stejnou otázku z elektronického zdroje https://vtm.zive.cz/

Jaké sny mají lidé od narození nevidomí?

Olin Nový

Celkem správně předpokládáte, že sny lidí osleplých se liší od snů do narození nevidomých. Mozek totiž ve spánku zpracovává podněty, které získává během bdění. Lidé, kteří nikdy neviděli, nemají tedy ani žádnou představu o vnímání barev, světle a tmě. Ve snech tedy mají hlavní úlohu sluchové a hmatové vjemy, stejně jako v jejich běžném životě.

Něco takového je špatně přestavitelné pro člověka, který vidí, ale je třeba si uvědomit, že lidé od narození slepí nežijí ve tmě, protože nemohou vnímat světlo, nechápou ani jeho absenci. Ve snech lidí osleplých se ale díky paměti a vzpomínkám obrazové představy vyskytovat mohou.