sny

Text dotazu

Dobrý den, mohu vědět, co vyjadřují sny? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

sen je obecně projevem představivosti, která není spánkem utlumena, naopak je - jak potvrzují výzkumy spánku a jeho jednotlivých fází - aktivní. Sny jsou především spojeny s fází REM a projevují se rychlými pohyby očí. Ve snech se objevují motivy a útržky z denních zážitků, dojmy z bdělého stavu. Dramatické sny se koncentrují do ranních hodin. Psychoanalytická teorie vyvozuje sny za a: z vnitřních příčin (únava, bolest, nemoc, erotické vzrušení apod.)
b: z vnějších podnětů (např. různé zvuky, pocity chladu, tepla)
c: ze vzpomínek, zvl. dětských, zážitků z předchozího dne, různých asociací, z fantazie .
Předpokládá se, že mohou být transformovanou podobou skutečně prožívaných událostí a problémů a mohou ev. napomoci jejich řešení. Součástí teorie je přesvědčení, že sny jsou ovlivněny naším nevědomím, vyjadřují potlačená přání, a standardní vysvětlení pro různé typy snových symbolů. S tím souvisí obsah snů: tuto funkci mají především tzv. manifestní sny, které obsahují konkrétní, jasně vyjádřené a srozumitelné "sdělení" určené spícímu; latentní sny, hluboké, nevědomé, jejichž smysl je skrytý, vyvolávacím podnětem mohou být právě potlačená přání a potřeby. Délka snu je různá - sen může být záležitostí okamžiku, ale může také svou délkou odpovídat tomu, co se v jeho průběhu odehraje.
Teorie neuronálních mozkových sítí je založená na zcela odlišném výkladu: v průběhu REM spánku se "čistí" informační síť.
Vliv sugesce (skryté, zjevné nebo hypnotické) může u některých lidí ovlivnit obsah jejich snů.
Podle: Hartl, Pavel ; Hartlová, Helena. Psychologický slovník. Praha : Portál, 2000.
Literatura je bohatá (i v češtině). Na adrese :
http://sigma.nkp.cz/F/F6USJCCNKMUQ93JF8FXFJNAAEKXX1G8VF2MYB2D5Q6YGH3TGCN-028 88?func=file&file_name=find-a&local_base=NKC
si do vyhledávání zadejte předmětové heslo "sny":(bez jaz. vymezení) se zobrazí 201 titulů, pokud zadáte kód jazyka "cze" výsledkem je 128 titulů (rozumí se vč. překladů do češtiny). Předmětové heslo "symbolika snů" zobrazí 52 záznamů (bez zadání jazykového kódu).