Smuteční kondolence

Text dotazu

Jak by měl být napsán stručný text smuteční kondolence? Jednalo se o člověka,kterého jsem znala vzdáleně,ale rodině bych ráda projevila soustrast. Jak stručně formulovat slova. Je vhodné použít předtištěnou smuteční kondolenci? Stačí se pouze podepsat?

Odpověď

Bohuzel nejsme v tomto pripade schopni rozhodovat o problémech kulturních ci etických. V nasich dostupnych zdrojich se mi nepodarilo nalezt zadny vzor, priklad nebo doporuceni, jak by mela vypadat kondolence. Domnívám se vsak, ze pokud jste zemrelého moc neznala, lze predtistenou kondolenci pouzít.
V prirucce: SEDLACEK, Ivo - SEDLACEK, Tomas: Jak se chovat ve spolecnosti. Slavnostni prilezitosti, udalosti, svatky. Praha: Computer Press, 2001.
s.33, se uvadi: "Kazdy, kdo dostane parte, projevuje strucnym, rucne psanym dopisem soustrast. Je take mozno vykonat soustrastnou navstevu nebo kondolovat osobne pred obradem nebo po obradu zpravidla do 2 tydnu po pohrbu. Postaci jen prosta, jednoducha slova. ... Kondolenci posleme tak, aby prisla v den pohrbu. Pouziva se vyhradne bileho dopisniho papiru a nepripisuji se zadna jina sdeleni. Take se muze pouzit kratka kondolence prostrednictvim telegramu. Naprosto nevhodne je kondolovat telefonicky..."
Pri osobni ucasti na pohrbu. "Po skonceni obradu se kondoluje pozustalym ...
Jako projev soustrasti mnohdy staci proste podani ruky beze slov. Je nepripustne hovorit o vecech, ktere se netykaji teto smutne udalosti."