Toxicita saponinů

Text dotazu

Jaká koncentrace triterpenoidních saponinů (zejména
escin, aescin z Aesculus hippocastanea) je smrtelná pro vodní živočichy? V
literatuře je udáváno "již malé koncentrace jsou toxické". Liší se citlivost
jednotlivých skupin vodních živočichů (ryby, korýši, hmyz...) k saponinům?

Odpověď

Dobrý den,

přestože jsme prošli řadu dokumentů zaměřených na toxikologii vody, živočichů, fyziologii rostlin apod., hledali jsme také na internetu a volně dostupných odborných databázích (např. Česká zemědělská a potravinářská bibliografie - http://aleph.uzpi.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=uzp02), bližší informace jsme k Vašemu dotazu bohužel nenalezli. Vaše otázky jsou také velmi úzce zaměřené, proto by bylo vhodnější oslovit spíše odborné knihovny zaměřené na biologii a přírodní vědy, např. Knihovny Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (http://lib.natur.cuni.cz/BIBLIO/index.php?menu=knihovny), Ústřední knihovnu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně
(http://www.sci.muni.cz/main.php?stranka=319840&podtext=) nebo Společnou knihovnu Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (http://www.lib.jcu.cz/www_bf/knihovna_bf.htm).

Určité hodnoty koncentrací mající toxický vliv na ryby a prvoky jsme nalezli v následujícím článku, jedná se však o saponiny obecně:

FRANCIS, George et al. The biological action of saponins in animal systems:
a review. British Journal of Nutrition. 2002, no. 88, p. 587-605.
Dostupný také na WWW: http://www.iaea.org/nafa/d3/public/saponin-03-bjn.pdf
- str. 592, 1. sloupec - Effects in fish; str. 597 - Effects on protozoa

Podobně ještě v rámci placené databáze e-knih "ebrary Academic Complete":

NAKAGAWA, Heisuke; SATO, Minoru; GATLIN, Delbert M. Dietary Supplements for the Health and Quality of Cultured Fish. CABI Publishing, 2007. 256 s.ISBN
9781845931995
- Chapter 2: Effects of Saponin-containing Diets on Cultured Fish (str. 180)

Přístup k této placené databázi a k dalším, které bychom také doporučovali pro hledání dalších informací využít (např. Science Direct, Biological Abstracts, EBSCO - Academic Search Complete, Environment Complete, Environment Science and Pollution Management, SpringerLINK, TOXLINE) je možný přímo v Národní knihovně ČR nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu odkudkoliv. Podmínkou je však v obou případech platný čtenářský průkaz NK ČR.

Podrobnější informace o obsahu jednotlivých databází naleznete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3, vzdálený přístup na
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3
=104. Databáze mohou samozřejmě nabízet i další knihovny, zejména větší krajské či oborově zaměřené, tyto informace knihovny zveřejňují na svých webových stránkách.

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.02.2010 13:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu